iftira davası

Acunay
Selahattin demirtaş ve figen Yüksekdağ denilen iki teröristin beraat ettiği davadır.

9 Mayıs 2015'de, kayseri'de, HDP'nin seçim bürosuna saldırı düzenlenmişti ve saldırının hemen ardından eş genel başkanları olan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, saldırıya kayıtsız kaldığını ve azmettirici olduğunu iddia ettikleri İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardı.

Yapılan soruşturmada, Kulular hakkında takipsizlik kararı verilmiş, Demirtaş ile Yüksekdağ'ın verdikleri dilekçe nedeniyle İbrahim Kulular'a yönelik 'iftira' suçunu işledikleri gerekçesiyle dava açılmıştı.

Kayseri 12'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşması yapıldı.
Başka bir suçtan Edirne Kapalı Cezaevi'nde tutuklu yatan Selahattin Demirtaş'ın, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile duruşmaya katılmayı istemediğini, mahkeme salonunda ifade vermek istediğini belirten dilekçesi, mahkemeye sunuldu.
Kocaeli Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ ise başka bir duruşması olması nedeniyle duruşmaya katılmadı.

Duruşmada, Demirtaş ve Yüksekdağ'ın avukatları esasa ilişkin savunmalarını yaptı. Sanık avukatları, müvekkillerinin mahkeme salonunda ifade verme taleplerini yineleyerek, beraatlerini istedi. Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.