hükümet kadın

karakurum muallimi
Yönetmenliği, senaryosu ve başrolü sermiyan midyat'a ait 2013 türk yapımı film.

Xate -demet akbağ- okuma yazması olmayan doğulu bir kadındır. Eşi belediye başkanıdır. Eşinin Zamansız ölmesiyle birlikte boşalan belediye başkanlığına kendisi seçilir. Tabii faruk -sermiyan midyat- da gözünü bu koltuğa dikmiştir. Xate koltuğun hakkını vermeye çalışırken, faruk da onu ele geçirmek için her türlü yolu denemeye çalışır.

"Öğretmen:

-Diyelim iki ineğin var. Sosyalizm 2 ineğini de alır, ondan süt üretir, sana verir. Komünizm sendeki 2 ineğin 1 tanesini alır başkasına verir. Böylece eşit olursunuz. Faşizm ise, sendeki 2 ineği de alır, sana süt satar.

Xate:

-Orispi çocikleri."


Anlattığı dönemin devlet korkusunu ve sosyal ilişkiler ile halkın durumunu oldukça güzel anlatmışlar. Bir köye au getirmek için uğraşan kişinin önüne ne taşlar konulduğunu görünce insan öfkesinden deli olmuyor değil. Eğlenceli, güzel bir film.
stardust
beğenmeyen yazarların aksine baştan sonuna kadar güldüğüm hatta kimle izlersem izleyeyim güldüğümüz sermiyan midyat filmi. demet akbağ oyunculuğu ile o kadar doğal kalmış ki o kadar olur. ikincisine de bir o kadar gülmüştüm. benim görüşüme göre zaman kaybı falan değil. güzel bir iki saat geçirmek için bire bir. ne kadar izlersem izleyeyim televizyonda rast gelirsem ondan başka alternatifim olmaz kafamda.