haçlı seferleri

kama tarkan kağan
1. haçlı seferi (1096-1099) : bu sefer sonunda haçlılar kudüs'ü ele geçirdiler. burada kudüs krallığı kurdular. ayrıca urfa kontluğu ve antakya prensliği kurdular. suriyenin bazı bölümlerini de egemenlikleri altına aldılar.

2. haçlı seferi (1147-1149) : türklerin urfa'yı geri alması ve şam ile halep'in kaybedilmesi haçlıları endişelendirdi. kudüs'ü müslüman tehlikesinden korumak için yeni bir haçlı seferi başlattılar.

3. haçlı seferi(1189-1192) : (bkz: selahattin eyyübi) kudüs'ü geri aldı. kudüsü geri almak için hazırlanan haçlı ordusunu 2. kılıçarslan durdurdu. anadoluyu karadan geçemeyince deniz yoluyla suriye'ye geçen haçlıları bu sefer de selahaddin eyyübi durdurdu.

4. haçlı seferi çıkan karışıklıklar ve bizans imparatorluğunda gözü olan daha önce tahttan indirilmiş ıı. isaakios'un genç oğlu aleksios angelos'un imparatorluğa geçince ücreti karşılamak için yardım etme vaadi vermesiyle kudüs yerine konstantinopolis'e yönelmesiyle ortodoks bizans'a karşı yapıldı. şehir yağmalandı ve burada yaklaşık 60 yıl süren bir latin imparatorluğu kuruldu.

daha sonra yine kudüs'ü ele geçirmek için haçlı seferleri düzenlense de bu seferler başarısız oldu.