gezen tavuk yumurtası

harmonia🛡️
Organik yumurta ile karıştırılan yumurtadır. Gezen tavuk yumurtasının fabrika hayvancılığıyla teknik olarak hiçbir farkı yoktur. Aynı kimyasal içeren yemler, aynı yöntemlerle hayvandan kısa zamanda olabilecek en yüksek verimi alıp, öldürmek üzerine kurulmuştur. Tek fark birinde hayvan kıpırdayamadan bir iki sene içinde ölür, diğerinde ise kısıtlı bir kafeste biraz daha hareket ederek ölür.

Ben köydeki amcadan alayım orda böyle şeyler yok, tavukları yaylaya salıyor zannediyorsanız çok yanılıyorsunuz; çünkü onlar da genel olarak hayvandan maksimum verim almayı düşünüyorlar.
Yalnız şunu inkar edemeyiz ki marketlerde 3 numara ile satılan yumurtalardan 2 ve 1 numaralı tavuklar kat be kat daha lezzetlidir ki en bariz farkı budur.
altair
işin geyiği bir tarafa özetle yumurta , yumutadır. tavukta tavuktur. bunun gezeni uçanı kaçanı olmaz. yaklaşık 2,5 yıldır küçük ölçekli de olsa tavuk yetiştiriciliği yapıyorum. yumurtanın kalitesini belirleyen 2 şey vardır ; birincisi tavuğun beslenme şekli. tavuğun en çok ihtiyacı olan şey b grubu vitaminlerdir ( b1 b2 b3 b5 b6 b12 vs.) buğdayda bol miktarda bulunur. ama tek başına yeterli değildir. yanında a d vitaminleri ile demir çinko vb. minerallere de ihtiyacı vardır. eğer siz köyde tavuğu tarlaya meraya salarsanız bunların bir kısmı eksik kalır. tavuğun günlük hareket etmesi gereken alan 3 metrekaredir. bu alanı ona sağlarsanız ve gereken vitamin ve mineralleri de ( hazır pelet yemlerle ya da sularına katılan likit vitamin katkıları ile) temin ederseniz elde edeceğiniz yumurta en kalitelisi olur. bu işin esasıdır. bunu yapın boşverin tavuklarınız uçup kaçmasın. yumurta kalitesini belirleyen ikinci şey ise tazeliğidir. yumurta yaklaşık olarak 1 hafta taze kalır. ama siz ilk 5 gün içinde tüketmeye çalışın. taze ve besleyici olur. bir de yumurtanın sarısı meselesi var ; bilmeyip kulaktan duyma şeylere inanmayın. yumurta sarısı açık olursa doğaldır. turuncuya çalarsa iyi değildir. adı üstünde sarı. bazı yetiştiriciler çeşitli yöntemlerle yumurtanın sarısının rengini koyulaştırmakta ( tavuğa acı biber yedirme , bol bol yemlere kırmızı ve pul biber atma gibi) ama tavuk sağlığını hiçe saymaktadırlar. diğer taraftan gecenin bir yarısı kümes ışıklarını açıp sanki gündüz olmuşçasına tavukları zorla yumurtlatmaya çalışanları da gördük ve duyduk. yemlere kireç atıp verim arttırma çabaları vb. sözün özü bir tavuk ne kadar sağlıklı ise yumurtada o kadar sağlıklıdır. büyük üreticilerin dediği hiçbir şeye inanmayın tavuk ve yumurta ile ilgili.