gaspar noe

namütenahi
fransız sinemasının 21. yy'daki en önemli temsilcilerinden biri olarak görülen arjantin asıllı fransız yönetmen.

1963 senesinde buenos aires sularında dünyaya gelmiş; gel zaman git zaman kendisini bulacağı fransa'ya taşınmışlardır.

tabi taşındığı zamanlar biraz fransa'nın karmaşık zamanları olduğundan kendini bulacağı sinemaya yönelmek biraz zor olmuş fakat sonunda başarılı olmuştur. malûm 68 senesinin mayısında başlayan öğrenci isyanları yıllarca etkisini sürdürmüştür.

yönetmen aldığı eğitimlerden sonra 80'lerin sonunda sinemaya atılmış ve ilk filmi olan carne'ı 1991 yılında çekmiştir. tabi ilk olmanın verdiği bazı acemiliklerle birlikte sinemaya giriş için gayet güzel bir eser olmuştur.

aynı filmin devamı olarak çekilen ikinci filmi seul contre tous tam anlamıyla yönetmenin sinemasının izahıdır. her şeyini kaybederken hayata tutunmaya çalışan bir adamın yaşadığı zorlukları, sistemin çarkları ile tekdüze anlatım yoluna girmeden harika bir şekilde anlatmıştır.

tabi şöhretini borçlu olduğu film olan irreversible'da vincent cassel'ın şahane performansı üstüne monica bellucci'nin kırmızı öğesini bir kadında harika bir şekilde yansıtması eklenince; yönetmen bu filmde kendisini aşmıştır.

bunun yanı sıra enter the void, love ve son olarax climax isimli filmleri çeken yönetmen sanat hayatına ilk günden beri üzerine yapışan aykırı tarzıyla devam etmektedir.
bu başlıktaki tüm girileri gör