gaspar noe

semele
kendisi modern zamanlar 'marquis de sade' i olma yolunda hızla ilerlemekte olan ve açık ara en çok sevdiğim yönetmendir.
gerek kamera ve ses kullanımı olsun, gerek huzursuz eden senaryolara sahip filmleriyle olsun, farkını fazlası ile ortaya koyan "skandal-yönetmen" kişidir. ("irreversible" ile avrupa'da almış olduğu ünvan)

bir röporatajında sorulan "çektiğiniz bir film de en çok neyi göstermekten kaçınırdınız?" sorusuna "kilise de bir rahip" cevabı vermiş.
sebep? "çünkü sıkılırdım*"

bir filminden ufak bir replik paylaşıyorum. ''hayat bir tünel gibidir. herkesin kendi küçük tüneli vardır. fakat bu ucunda ışık olmayan bir tüneldir. hatta bu, hatıraların bile içinde silineceği bir boşluktur. yaşlılar bunu bilir. bu yüzden de sade bir hayat yaşarlar...''
namütenahi
fransız sinemasının 21. yy'daki en önemli temsilcilerinden biri olarak görülen arjantin asıllı fransız yönetmen.

1963 senesinde buenos aires sularında dünyaya gelmiş; gel zaman git zaman kendisini bulacağı fransa'ya taşınmışlardır.

tabi taşındığı zamanlar biraz fransa'nın karmaşık zamanları olduğundan kendini bulacağı sinemaya yönelmek biraz zor olmuş fakat sonunda başarılı olmuştur. malûm 68 senesinin mayısında başlayan öğrenci isyanları yıllarca etkisini sürdürmüştür.

yönetmen aldığı eğitimlerden sonra 80'lerin sonunda sinemaya atılmış ve ilk filmi olan carne'ı 1991 yılında çekmiştir. tabi ilk olmanın verdiği bazı acemiliklerle birlikte sinemaya giriş için gayet güzel bir eser olmuştur.

aynı filmin devamı olarak çekilen ikinci filmi seul contre tous tam anlamıyla yönetmenin sinemasının izahıdır. her şeyini kaybederken hayata tutunmaya çalışan bir adamın yaşadığı zorlukları, sistemin çarkları ile tekdüze anlatım yoluna girmeden harika bir şekilde anlatmıştır.

tabi şöhretini borçlu olduğu film olan irreversible'da vincent cassel'ın şahane performansı üstüne monica bellucci'nin kırmızı öğesini bir kadında harika bir şekilde yansıtması eklenince; yönetmen bu filmde kendisini aşmıştır.

bunun yanı sıra enter the void, love ve son olarax climax isimli filmleri çeken yönetmen sanat hayatına ilk günden beri üzerine yapışan aykırı tarzıyla devam etmektedir.