fizik okuyup memur olmak isteyen genç

bughra
ben anlamıyorum maalesef bu tarz gençleri, üniversitenin amacı meslek yüksek okulu değil veya işkur da değil ki size iş bulsun, amacı sizlere en basit tabiriyle bir şeyler öğretmek; sorgulama mesela ! Türkiye'de üniversite olmadığından veya oranın çok çok düşük olduğundan bahsediyoruz ya, işte maalesef bilinçsiz gençlerin de payı var "üsttekiler" kadar. 4-5 sene okumuş bir genç şunu demeli en basit tabirle: "... okudum, şu şu alanlarda problemler var, bunları çözebilmeliyim, çözemezsem bile çabalamalıyım, sorgulamalıyım !". Eğitimde kaliteden bahsetmek istiyorsak, üniversite eğitimi ilkokuldan başlıyor bayanlar baylar ! Üniversite sayılarının ve öğrenci sayılarının düşürülmesi lazım, diğer gençlerin de meslek yüksek okullarına yönlendirilmesi lazım...Ve yazılmış, yazılacak tonla şey...
karakurum muallimi
Günümüz gerçekleri ile değerlendirilince garip değildir.

Üniversitelerin amacı bilim yapmak, düşünce ortaya çıkarmaktır. Platon'un acamedica'sı mesela bu yüzden kurulmuş, gençlere düşünce öğretilmiştir.

O günden bugüne değişen dünya düzeniyle beraber artık üniversiteler bilim yapmak yeri değil, meslek sahibi olmanın ön koşulu olmuştur. Devlet örneğin, kendi bünyesindeki okula öğretmen almak için 'x bölümünden mezun olmak şartı' arar. Doğru mudur? Elbette doğrudur. Makine mühendisi olan birine kimse ilkokul öğrencisi emanet etmez, değil mi?

Fizik okuyan kişinin de özelde çok bir şansı yok şu günlerde. Kendi laboratuvarını kursa mesela, bunun için ağır bir sermayeye ihtiyacı var. Bu kişiler de bu bozukluğu görünce ister istemez küsüyor dünyaya ve memur olmaya çalışıyor.

Ayrıca ne gariplik var ki?

Herkesin popisine kimse karışamaz. Kimse sizin düşüncenizde olmak zorunda değil. İnsanlara öğüt vermekten ziyade fırsat yaratmaktır önemli olan.