eski kelime kullanayım derdi

nerede o eski bayramlar
Yarebbil alemin, böyle insanlardan olabildiğince uzağa gitmek gerekir. Neden?

Her cümlenin bir yerine bir kelime ya da tamlama sıkıştırırlar. Bakın, ben eski kelimelere karşı değilim fakat türkçelerini kullanmak varken neden onları kullanayım? Tamam, hadi diyelim öldün bittin kullanacaksın. E bunun da belirli bir seviyesi olsun. Her seferinde sözlük mü açalım illa?

Binaenaleyh, ne diyorduk? Hayat uçuyor, kuşlar kısa.
muhadarat
günümüzde kullanım yerleri, sıklığı azalmış kelimelerin cümle içinde kullanımından dolayı cümlenin zor anlaşılır hale gelmesine dayanan dert :d

uzunca bir süre etkilendiğimiz arap ve fars dillerinden günlük konuşmamıza yerleşmiş çok sayıda kelime var. bunları atmak tabi ki mümkün değil ancak bunlardan öte artık "eskimiş" denen sözcükleri kullanıp dili anlaşılamayacak halde ağırlaştırmanın bir anlamı yok. şahsen ingilizce gibi dillerden gelen ve bolca türkçe türevleri olan sözcüklerin kullanılmasındansa eski kelimelerin kullanılması daha iyidir diye düşünüyorum. belki karşıdaki kişi eski kelime haznesini geliştirmek için bunu yapıyordur. belirli aralıklarla çok ağır bir dille eserler verilmiş bir edebi birikimimiz var sonuçta.