egoist vs egosantrist vs kibirli vs narsist

alpha wolf
şampiyonlar ligi gibi olan versustur. gözlemlerime göre egoist sinsi iken, egosantrist açıkça kendini belli eder, kibirli doğası ve yapısı gereği saldırganlık eğilimi içindedir, narsist ise "yiyin birbirinizi, ben kendime tapmaya, hayran ve âşık olmaya devam ediyorum" diyerek hiçbirini kâle almaz, bir zararı da dokunmaz ve mükemmeliyetin zirvesinde ve düzeylerinde oynamaya devam eder.
10
harmonia🛡️ harmonia🛡️
Burda bir yanılgı var sanki :)

alpha wolf alpha wolf
ne gibi bir yanılgı? :)

harmonia🛡️ harmonia🛡️
'Narsist insanın çevresine zararı yoktur' kısmında bir yanılgı var. Çevresine en fazla zarar veren insan türlerindendir bunlar. Sıfır empati ile yaşayan bir güruhtan bahsediyoruz :)

alpha wolf alpha wolf
izole bir yaşam sürdüklerini varsaydığımdan, böyle bir kanıya vardığımdan ondan onları zararlı görmedim, yani benim gördüklerim de hiçbir şeyi ve kimseyi zerre umursamadan yaşamlarını idame ettirmeye çalışıyorlardı. :)

harmonia🛡️ harmonia🛡️
Yine muhalefet olacağım ama nasrist insanlar özünde öz güven sorunları olan yani onaylanma ihtiyacı duyan tiplerdir. Bu sebepten yalnız kalmak pek tarzları değildir aksine onaylanmak, mükemmel olduklarının sürekli vurgulanmasını amaç edinirler. Bu yüzden çevrelerinde hep bir yalaka ya da bir çeşit insan isterler ama sadece mükemmel olduklarını vurguladıkları sürece :)

alpha wolf alpha wolf
öz güven sorunlarından dolayı onaylanma ihtiyacı duyuyorlarsa, o insan bir zahmet özsever olmasın abla çünkü "onaylanma" kısmını aşan insan kimseyi umursamaz ki, benim konuştuklarıma da eleştiri yönelttim fakat dünya minare hesabı takılmaya devam ettiler. bir başkası da yergide bulunduğunda yine takmayıp "ben kusursuzluğumu kendim onaylamışım, başkasının onaylamasına ihtiyacım zaten yok." dedi. bunlara canlı tanık oldum, adam bunları sayıp konuşmayı bitirdi ve bir daha da karşısındakini muhataba, ciddiye almadı. ben gördüğümü söylüyorum abla vallahi, psikoloji siteleri elbette ki farklı bir görüş açısıyla da yaklaşabilir. :) saygı duyarım görüşlere.

harmonia🛡️ harmonia🛡️
Ablam şimdi bunu söyleyen, yani herhangi bir eleştiriyi 'benim başkasının onayına ihtiyacım yok' diye reddeden en büyük öz güvensizdir çünkü o kusurunu üstünü örtmek çok daha kolay ve uğraşsız bir durum. Seninle konuşmayı bitirir diğeri ile mükemmelliği hakkında sohbete devam eder ki zaten empati olmadığı için karşısındaki ile gerçek bir bağ kurduğu da söylenemez. Herkes onun pervanesi olduğu kadar hayatındadır. Estağfurulla ayrıca ablam ben sadece nasrisizmi hep sevimli bir şey gibi itelemeye çalışıyorlar, o yüzden tehlikelinin farkında mısınız demek istiyorum :)

alpha wolf alpha wolf
şimdi bu kişi öz güveninin üzerini örtmeye çalışıyordur ama bir başkası umduğumuz gibi de çıkmayabilir abla. :) yani bunun üzerinde denediğimizi yöntemi diğerinde denesek o belki farklı bir reaksiyon gösterebilir. aynı şekil egoist insan da farklılık gösteriyor. kimisi böyle öfkeli olmaz, sinsice işlerini yürütür, çıkarını sağlayıp geçer el altından ama bir diğeri bize karşı öfke duyup şiddetli bir tepki verebilir, hırçınca hâl ve hareketlerde bulunabilir. o yüzden ben hepsinden aynı reaksiyonu göstereceklerini öznel düşünceme göre düşünmüyorum ama yine de konuyla ilgili objektif makaleleri okuyup biz de bir psikologla paralel düşünebiliriz. :) beş parmağın beşi bir olmaz hesabı, ben çok da güvenemiyorum abla hepsine. birinde işe yarayan yöntemimiz, öbüründe ters tepki verebilir, hiçbir işe yaramayabilir. böyle bir perspektiften bakıyorum ben. içimde bir güvensizlik ve kuşku var. :)

harmonia🛡️ harmonia🛡️
ablam ben tamamen okuduklarımı ve subjektif yorumlarımı aktardım. istisnai durumlar bana göre genel sonucu pek etkilemez. tabii ki senin kişisel tecrübelerine saygım sonsuz:)

alpha wolf alpha wolf
benimki de aynı, subjektif abla ama bir de reelde birkaçını tetkik ve tetebbu edince bir farklılık ortaya çıktı fakat psikolojik bir mütalaa ortaya çok farklı sonuçlar çıkarır. yine de bu konuda işinde uzman olan ehlivukuf bir hekime danışalım biz. :) yine en iyi tutulacak yol bu.