e-kitap okuyucusu

taşkala
Kitapların bilgisayardaki formatlarını okumaya yarayan, farklı ekran teknolojisi ile gerçek kitap hissi yaratan ve çok büyük kolaylık sağladığı söylenilen cihazlar.

E kitap okuyucu modellerinin arasında en çok amazon paperwhite modelleri tutuluyor. Her ne kadar ülkemizde yaygın olmasa da yaygınlaşması artık zorunlu hale gelmiş bir cihaz. Ben kullanan ve işe yaramaz diyen 'kitap okumayı seven' birini görmedim. Kitap okumayı sevmeyen birisi için ha kitap, ha e kitap okuyucu çok da farketmez zaten.

Bence ucuz maliyetli (200-300tl) ve papoerwhite kalitesine yakın cihazlar üretilmeli. Yani yurtdışında pahalı üretilen bir ürünün ülkemizde çok daha ucuza mal edilebileceği biliniyor. İnsanları teşvik etmek lazım böyle bir konuda (teknoloji ithal ediliyor demeyin Apple'da çin'de ürettiriyor ürünlerini. Demek ki neymiş yazılımı üreterek de para kazanılabilirmiş. neyse konumuz bu değil).

Bence okullarda tablet dağıtılacağına (bkz:fatih projesi) bu e kitap okuyucular üretilip bunlar dağıtılmalı. Ömürleri kısa da değil tabletler gibi. En az 6-7 sene kullanabiliyor. Biraz daha malzeme dayanıklılığı için çaba sarf edilirse 1 e kitap okuyucu 2 lise öğrencisi okutabilir ve bu müthiş derecede kar. Düşünsenize her sene bir öğrenci için en az 10 kitap imal ediliyor. Her biri en az devlete 15-20 liradan veriliyordur (verilmez diyenler için şuraya alaycı bir gülümseme bırakıyorum :)) ). Sen bir e kitap okuyucuyu 500 tlye aldın diyelim. En basitinden 4 yıl sonunda 350 TL kar, 2 öğrenci için 1150 TL kar. Geri kalan hesabı da yapınca ortaya müthiş bir israftan kurtuluş oluyor.

Neyse çok konuştum. Uzun lafın kısası alabilen herkes almalı, alamayanlara hediye edilmeli.
bu başlıktaki tüm girileri gör