yıl 2020 arabaların hala 4 tekerlek üzerinde gitmesi

harfendaz
tarih boyunca birçok icat bulunmuş ve geliştirilmiştir. ister gücü bakımından ister şekil şemal bakımından.
yalnızca hesap makinesi işlevi gören bir oda büyüklüğündeki bilgisayarlar küçülüp incelip tablet olmuş. ilk hesap makinesinden bahsetmedim bile.
yine telgraf elektronikleşerek mail adını almış. ilk fotoğraf makinesinin şeklini bir düşünün, şimdi telefonlarımızda yalnızca bir app.

ama araba yine aynı araba arkadaş. elbette geliştirilmiş işte efendim elektikle çalışan mı dersin, internete bağlanan mı dersin, navigasyonu mu dersin. ama mantık yine aynı. tekerlek üzerinde kütlenin ötelenmesi.

sigara içenlerin sayısında düşme yaşanması

feslegen
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın'ın açıklamasına göre 30 milyondan 20 milyona indi. Sigara zammı/ paketlerde değişiklik/ kamu spotu çalışmalarıyla 10 milyonluk düşüş var. Ortamdan ortama tüketen biri olarak reelde bu sayının pek de doğru olduğunu düşünmüyorum. Bırakan bıraksın tabisi buna sevinirim ama içen de içsin. Sigaraya zam yaparak belki bazı kişilerde caydırıcılık başarılı olabilir ama başka açıdan sıkıntıların doğuşu kaçınılmaz olacaktır, dikkat.

haber

en iyi film replikleri

semele
Hayatın boyunca beş para etmez pek çok insanla karşılaşacaksın.
Seni üzerlerse bil ki aptal oldukları için öyle davranıyorlardır.Onların davranışlarına onlar gibi karşılık verme
Dünyada intikam ve garez hissinden daha kötü bir şey yoktur.

Persepolis

ermeni soykırımı

kama tarkan kağan
amk yerinde 1 milyon ceset nerede? 1910ların yiyecek bulgur bulunmayan yokluk zamanlarında o kadar ceset nasıl imha edildi? hani toplu mezarlar.

yaktık desen olmaz, ne öyle bir tesis var, ne öyle bir imkan. askere giyecek kundura temin edemiyorsun, kolay mı o kadar insanı bir araya getirmek, yakıp kurtulmak.

yolda 50 100 bin insan telef olmuştur. çok da skimdedir. bugünün pkklı kürtleri gibi, onlar da emperyalist güçlerin peşine takılarak bunun bedelini ödemişlerdir.

osmanlı'nın yanlış bulunan stratejileri

kıpçak bey
bana kalırsa ilk aklıma gelen ekber ve erşed sistemidir.
sancak sistemiyle kıyaslandığında oldukça pasif ve liyakate aykırı bir sistemdir.
bu sistem yüzünden padişahların maddi manevi gelişimleri olumsuz etkilenmiş ve taht için daha uygun ve cevval olan şehzadeler küçük kardeş oldukları için tahta geçememişlerdir.

tabii ki yorumlarımda yanlışlık ya da dar bir bakış açısı olabilir. bu ve benzeri konularda tarihçilerin görüşlerine danışmak gerekir.

skrillex

harfendaz
adını bir kere duymamış olsanız dahi bangarang mixiyle tanıyabileceğiniz kemik gözlük ve yarısı kazınmış saçlarıyla 2010 modasına yön vermiş dj.
oldukça eğlenceli bir çalışması:

kürtlerin göç ettiği yerlerin iflah olmaması

kama tarkan kağan
Bu sene bunların aşiretlerinden bir tanesi kahve dükkanı açmış diğer bucak aşiretinden bir 18-19 yaşında genç dükkana kahve içmeye gidiyor diğerleri de (dükkanın sahibi olan aşiret mensupları) şişeyi kırıp çocuğun boğazını kesiyor çocuk hastanede komada kaldıktan sonra öldü

Şimdi bu olay normalde anlatsam Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Van'da oldu zannedersiniz değil mi yok Aydın'da oldu

Valla adamlar medeniyeti 150 sene önceden takip ediyor hatta 600 de olabilir sorsan kendilerine Ortadoğu'nun en seküler en medeni halkı bunlar aq (seküler olduğunu iddia ederler ulan güneydoğu niye şeyh, şıh kaynıyor diye bir kişi de sormuyor aq said-i kürdi, şeyh said de bunlardan çıkma)

Gel gelelim adana, aydın,mersin,izmir, İstanbul,ankara,bursa, Antalya haline bakın anlarsınız.

ateistler cennete gidecek mi sorusu

harfendaz
aslında her hücre gibi büyüyecek, gelişecek ve işlevsiz hale geldiğinde ölecek bir canlının huzur bulmak için ürettiği birtakım senaryolar ve kutsallara dayanarak, yine huzur bulmak için bir tanrıya ihtiyaç duymayan kendi türüne eser miktar kin barındıran sorusu.

sigara içenlerin sayısında düşme yaşanması

kıpçak bey
sigara içenlerin önemli sayıdaki bir kısmı çeşitli fahiş zamlar ve garip caydırıcı uygulamar sebebiyle sarma tütün kullanımına geçmiştir ve geçmektedir.

hal böyle olunca resmi rakamlardaki düşüş ultra süper fevkalade zeki kişiler tarafından sigara içenlerin sayısında düşüş olarak yorumlanmış ve vurgulanmıştır.

ancak ne yazık ki resmi rakamlar her zaman gerçeği göstermez. kimse kendini kandırmaya çalışmasın.