doris lessing

namütenahi
1919- 2013 tarihleri arasında yaşamış olan ingiliz hikayesinin mihenk taşlarından biri olarak kabul edilen hikaye ve roman yazarıdır.

hayatı ve ideolojik kazanımlarını çok genç yaşta elde etmişti. bunlarla birlikte çok genç yaşta edebiyata atılarak yazarlığının ustalaşmasını sağlamıştır.

bankacı olan babasının işleri nedeniyle gençliği yurtdışında geçmiştir. iran'da doğmuş , zimbabwe topraklarında yetişmiştir. orada sol görüşlü harekete katılmış ve zimbabwe'deki komünistlerin temelini atmıştır.

eserlerinde genellikle feminizm,eşitlik ve toplumsal bazlı sorunları işlemiştir.

özellikle hikayeleri milyonlarca okura ulaşmış; 2007'de nobel edebiyat ödülünü kazanmıştır. ( bu ödülü kazanan en yaşlı insan olarak tarihe geçmiştir.

eserlerine gelecek olursak; türkü söylüyor otlar isimli romanının zimbabwe topraklarının eseri olduğunu söyleyebiliriz; burada toplumun en büyük sorunlarından olan ırkçılığa değinmiştir.

altın defter isimli romanıyla da kadınlara değinmiştir.

zaten çoğu eserinde ana karakteri bir kadındır. itilmiş, hor görülmüş bir kadın.


hikayelerinin hepsi teker teker okunması gereken, okurun dünyasını değiştiren hikayelerdir.


ah ne yazık ki, elli yaşını aşmış bilge, sakin kadın ve erkekler , olgunluğa giden yolda yürürken, arkalarında birçok kanlı beden bırakmışlardır! eğer otuz yıl kadar gözü dönmüş bir yamyam olarak yaşamadıysan, bilge ya da olgun olamazsın.

altın defter'den...

Entry hakkında yorumlar

bu başlıktaki tüm girileri gör