doğu türkistan meselesi için yapabileceğimiz şeyler

kıpçak bey
doğu türkistan meselesi yeni bir sıkıntı değil. ta benim çocukluğumdan beri ara sıra en çok da ramazan aylarında gündeme gelir bu konu.

orada yaşayan uygur türkü soydaşlarımız komünist çin hükumeti tarafından "terörizmden uzaklaştırma, ıslah, eğitim..." gibi çeşitli yersiz bahanelerle yakalanıp tutuklanmakta ve zindandan beter olan, özel olarak inşa edilmiş toplama kamplarına tıkılmaktadır. eğitim adı altında beyinleri yıkanmakta, milli benlikleri kaybettirilmeye çalışılmakta, yoğun asimiliasyon çabalarıyla çinlileştirilmeye çalışılmaktadır. çoğuna insanlığa sığmayacak ve dünyada veya tarihte eşi olmayan maddi manevi işkenceler yapılmaktadır. komünist çin hükumeti bunları sadece bunlarla kalmamakta ve her eve bir çinli erkek gibi saçma sapan politikalarla sincan bölgesindeki insanlara da akla hayale gelmeyecek duyunca kan donduran cinsten eziyetler etmektedir.

hâl böyleyken ne diğer türk devletleri, ne bizim devletimiz ne de medyamız bu konuda hiçbir şey yapmamaktadırlar. üzülerek söylüyorum ki elin ingilizi amerikalısı avruplısı vs. bu konuda bizden daha fazla çabalamakta, bunu belki çin'i sevmediklerinden yapıyor olsalar bile bu çabaları bize utanç olarak yetmektedir.

bu durumda yıllardır elimden bir şey gelmemesine üzülüyorum ve benim gibi kahrolan, bir şeyler yapmak isteyen birçok duyarlı türk olduğunu da hissediyorum. sosyal medyadan paylaşımlar yapmak maaledef ki şu seviyede hiç de yeterli değil. dünyanın en büyük video platformu youtube'da bile güncelleri dahil bu mesele ile igili sürüyle video var fakat bu durum meselenin çözümüne katkı sağlıyor mu? hiç emin değilim.


bunları yazma amacım bu konuda son zamanlarda aklıma gelen çeşitli çözüm önerilerini paylaşmak ve çevremden olumlu tepkiler alarak benimseyen insanlar sayesinde bu çözüm önerilerini hayata geçirmekti. ya da benim önerilerim insanların kafasında farklı şeyler çağrıştırabilir, bu da daha mantıklı çözüm önerilerinin ortaya atılmasını sağlayabilir.
(bkz:akıl akıldan üstündür)

aklıma gelen çözümler arasında bana en mantıklı gelenini anlatmaya çalışacağım:

bu memlekette her çeşit insan izinini alıp yasal şekilde eylemini icra ediyor. çoğu eylem provakasyona kurban gidiyor ve terör sempatizanları tarafından suistimal ediliyor.

biz vatanını milletini seven ve soydaşlarının derdini dert edinen insanlar olarak;
iznimizi alarak, yasal çerçevede ve provakasyonlar için ciddi önlemler alarak özellikle istanbul ve ankara'da, mümkünse diğer şehirlerin çoğunda küçük ya da büyük topluluklar olarak düzgün yürüyüşler yapalım. söz konusu grup bir avuç lise öğrencisi olabilir, üniversite öğrencisi olabilir, iş arkadaşları olabilir, akademisyenler olabilir. bu yürüyüşlerin amaçlarından biri de bu meseleyi dünya medyasına daha çok duyurmak ve küresel bir kamuoyu oluşturmaktır. yürüyüşler bir seferle sınırlı kalmamalı, bu mesele çözüme kavuşmaya başlayana kadar rutin olarak devam etmelidir. bu sebeple umulur ki devletimiz ve hükumetimiz de artık bu duruma sessiz kalmaya devam edemeyecek ve bu konuda bir şeyler yapmaya başlayacaklardır.

şimdilik anlatabildiğim bu kadarıdır, size saçma geldiyse lütfen mazur görün zira bu kadar üzüldüğüm ve sinirlendiğim bir konuda mantıklı düşünememiş olabilirim.

kama tarkan kağan
doğu türkistan'da bize anlatılan sorunlar (çinlilerin uygurların dini ve etnik kültürlerine sahip çıkmaması) ara sıra gündemi meşgul etmek için ortaya atılan bir kaç ufak çaplı olayın medya tarafından şişirilmesidir bak yok demiyorum lakin şişirilmedir

kaldı ki mevcut çin hükümeti etnik çinli bir vatandaşın cengiz han resminin üzerine basıp moğol tarihine hakaret etmesi üzerine çin'e bağlı iç moğolistan'da ki moğol kökenli halkı ayrımcılığa sürükleyip nefret suçu işliyor diye hapis cezası veren bir hükümet haberlerde aratın çıkar ben bile eklerim bulursam.

ayrıca çoğu fotoğrafında kamboçya'da kızıl khmerler ve vietnam'ın geçmişteki katliamları olduğu ortaya çıkmıştır,gerçekten böyle bir şey olsaydı amerika çoktan fırsata çevirirdi adam zulüm olmayan yerde pkk kurabiliyorsa olan yerde neler yapar varın siz düşünün.
ölümcekadam
Mogolistanın da 1.500.000 km karelik alanı çin isgali altindadır. Moğollar buraya guney moğolistan derler. Kendi nüfusları 3000000 iken sadece bu bölgede 5000000 mogol yaşamaktadır. Çinliler başka bölgelerden getirdikleri 20 milyon çınliyi burada ikamet ettirerek demografik yapıyı değiştirmeye çalıştılar.

Şu var ki turkistanlılara moğollardan farklı olarak işkence edilmesinin nedeni etnik değil dini aidiyetleridir. Yoksa işgal altindaki güney moğolistan gibi sadece devlete bağlamayı yeterli gorürler ve bu kadar zulum işkence yapılmazdı.

Vahşet haberlerinin genelde ramazan aylarinda kamuoyunda duyulmasınin nedeni de budur. Müslümanlarda kutsal sayılan bu ayda işkenceyi arttırmalarının sebebi de budur.
takataki
Bu başlığa bir şeyler yazmak için 7 defa geldim geri gittim çünkü yazacak bir şey bulamıyorum. olmadığından değil fazla olmasına rağmen elden bir şey gelmiyor. Türkiye olarak güzel bir ülkeyiz misafir severiz, insan severiz, yardımseveriz ama bu kadar ilerisi yok. Doğu Türkistan için on beşten fazla yazı okudum, çoğusu Uygurların üzerindeki zulmü lanetliyor birkaçı ise uygurlar bunu haketti diyor. Düşünün bir kere masum insanlar neden eziyeti haketmis olsun? Ölümcekadam bir konuda çok haklı, doğu Türkistan'dakiler aslında milli özelliklerinden dolayı değil inançlarından dolayı bunlara maruz kalıyor. Ben ne yapabilirim? Oturduğum yerden kahrol al sana bomba derim kınım kınım kinarim sonrası yok. Ama cidden yok. Herkesin ağzına baktığı batı bile yıllar sonra kafasını çevirip doğu Türkistana baktı/açıklama yaptı. Ben kimin/nasıl dikkatini çekeceğim? Yürüyüş olabilir belki ses getirebilir, ufak ufak kıvılcımlar bir yangın başlatabilir ama sonra? Politik hamleler devreye girse diyeceğim çin kimseyi takmaz. Boykot olsa piyasadaki ürünlerin tamamı neredeyse çin malı millete boykot kararı aldık desen adamlar uzuvları kopmuş gibi çırpınır. Yürüyüş fikri/boykot uzun sürecek olan çözüm olsa da çözümdür ama bana kalırsa ancak Çin'e karşı savaş olabilir. Peki doğu Türkistan buna hazır mı dersiniz?
bumin kagan
doğu Türkistan konusu, bağımsızlığını yitirmiş, yabana tutsak olmuş türk yurtları gibi geniş bir konu başlığının bir parçasıdır. aynı durumda olan çok sayıda türk yurtları var, bunları birbirinde ayrı değerlendirmek olmaz. güney Azerbaycan, afgansitandaki türkmen ve özbek bölgeleri, kuzey ırak ve kuzey Suriye'deki türkmen kentleri, Azerbaycan'ın ermeni işgali altındaki bir kısım toprakları diğer örnekler. bunlar dışında Rusya'nın özerk statü ile yönettiği eyalet konumundaki pek çok türk yurdu vardır. (Başkurdistan gibi). tüm bu bağımsızlık sorunları temel bir çözümü gerektiriyor, çözüm türk kimlik bilincinin geliştirilmesi, tüm türklerin tk bir ulus olduklarının anlaşılması ve türk birliğinin (siyasi, ekonomik, askeri alanlarda devletler birliği) gerçekleşmesidir. türk birliği, bu bağımsızlık kazanımlarını sağlamanın yanı sıra türk ulusunun ve yurtlarının hemen her türlü sorunlarını çözmelerini ve dünyada türklerin en saygın ve yüksek konuma ulaşmalarını sağlayacaktır.
özmenem
Yazılımdan çok iyi anlayan arkadaşlarımız Çin'in önemli web sitelerine DDOS saldırıları yapsın.
3
kıpçak bey kıpçak bey
soydaşlarımıza ne gibi bir yarar sağlar?

özmenem özmenem
Ddos atakları web sitelerine yük bindirir ve sitenin yavaşlamasını sağlar. Böylelikle o web sitesi birkaç saatliğine hizmet veremez. Fakat ddos saldırıları bireysel değil de topluca yapılınca daha etkili olan bir saldırı türüdür. Çok fazla bir ekip ile yapılırsa eğer o sen sitesi günlerce bile hizmet veremeyebilir.

Misal bankaların internet adreslerine ddos saldırısı yapıldı diyelim, o ülke için resmen hayat durur birkaç gün dahi olsa :D çünkü kimse para çekemez, para yollayamaz, faturalarını ödeyemez.

kıpçak bey kıpçak bey
mantıklı, teşekkürler