cüneydi safevi

ebulaklaka
diğer bilinen ismiyle şeyh cüneyd. İsmail Şah'ın dedesi ve safeviyye tarikatı şeyhidir. Tarikatının devlet olmasında büyük emekleri olmuştur. babasından devraldığı tarikatın postuna oturur oturmaz tasavvufu bırakıp padişah gibi takılmış. Ancak amcası bunun böyle yaptığını görünce karakoyunlu cihanşahtan yardım isteyip yeğenini sürdürmüştür.

Diyar diyar gezip mürit toplayıp anadolu, kafkas, suriye ve iran topraklarında devlet kurmaya çalışmıştır. Bir çok devletten himaye istemiş ancak dini ve siyasi fikirleri ortaya çıkınca kovulmuştur.

En son olarak Akkoyunlu Uzun Hasan ile ittifak yapıp kızı Begüm hatun ile evlenmiştir. Bu evlilikten haydar doğmuştur. Devlet kurma iddiası yüzünden şirvanşahlı halil ve karakoyunlu cihanşahla savaş (evet adamın bildiğin ordusu var)meydanında aldığı ok yarasından sonra ölmüştür.

daha fazla bilgi için aşağıdaki linki okuyabilirsiniz. çok garip birisi iran ve türk tarihi açısından okumanızı mutlaka tavsiye ediyorum : http://www.laklakalab.com/2019/04/cuneydi-safevi-safevi-devletinin-dedesi.html?m=1
-->