cumhurbaşkanlığı millet kütüphanesi

franz
Ayağımın tozuyla entari giydiriyorum şu an.

Bugün gidip özellikle ne var ne yok, nasıldır diye baktım.

E-devlet üzerinden millet kütüphanesine üye olunuyor. Girişler kimlik kartıyla yapılıyor. İlk güvenliği geçtikten sonra biraz yürünüp bina giriş kısmına geliniyor. Devasa büyüklükte sütunlardan tutun, türk ve selçuklu mimarisinin harmanlaması ile oldukça ihtişamlı duruyor.

Binaya girince bir güvenlikten daha geçiliyor. Bu leveli de atlayınca kütüphaneye tam anlamıyla giriş yapılmış oluyor.

Her yerde çalışma odaları, masalar, koltuklar var. Konulara göre ayrılmış kitaplar farklı farklı katlarda hep. Toplam 12 kat falandı sanırım. Gezdiğim yerlerde kitaplara bakınca da, hep sıfır kitaplar beklediğim için mini bir hayal kırıklığı yaşadım. Fakat en kötü yayınevinden en kaliteli yayınevine kadar her türlü hediye edilmiş kitaplar ile süreli yayınlar var.

Dijital yayınlarda TRT belgesel ve TRT dizileri var. Bunlar bilgisayar ekranlarından kulaklıklar ile izleniyor. Yine müzik cd'leri var bunlar izin ile kullanılıyormuş. Eski ve adını hiç duymadığım albümler vardı. DVD filmler de var dediler ama onları göremedim.

Bunun yanı sıra küçük sergi salonları var fakat pek açıklayıcı yazılar yok. Mesela kocaman bi sayfa osmanlıca yazı var, derebeylerin yazışmasıydı sanırım. Bilgi bu kadar. Ne yazmış ne edilmiş, bu bilgi yok.

Her yerde asansör, her dönemeçte tuvalet, belli yerlerde mescitler var. Tuvaletlerde koku sorunu bulunuyor. Birkaçından sırf koku yüzünden hemen çıktım.

Çay, kahve, su, muffin kek ücretsiz.

Yeşil mermer taşlar ile bezenmiş her yer.

Bu arada oturup çalışanlar var elbette. Ancak o kadar çok sırf izlemeye ve fotoğraf çekmeye gelenler var ki, dikkatleri dağılmaması ilginç.


Açıkçası yiğidi öldür hakkını yeme olayına nazaran; kendinizi yurtdışında bir kütüphanede hissediyorsunuz. Ben oldukça çok beğendim. Ulaşım konusu biraz sıkıntılı, onu da hallederlerse çok yararlı bir yer olacaktır.
3
kıpçak bey kıpçak bey
selçuklu mimarisi ne oluyor hocam ingilizlere mi ait? :)

franz franz
Tabii tabii, özellikle İngiltere mimarisi adı altında geçer mimari kitaplarda

kıpçak bey kıpçak bey
marslıların hakkını yemeyelim