chp'nin milliyetçiliğe hiç sahip çıkmaması

Romantik faşist 😎
Türk milliyetçiliğinin şarlatanların eline bırakılmasının önünü açmış olan durumdur.

Tayyip çıkıp türk milliyetçilerine hakaret ediyor, mesela türkçülük bölücülüktür diyor. Chp'liler de başlıyor bahçeli'ye saydırmaya, neden tepki göstermiyor diye.

Halbuki mehape tarihinin hiçbir döneminde türkçülük gibi bir iddiada bulunmamış, bilakis kurulduğundan beridir türkçülük karşıtı tutumlar göstermiştir. Dolayısıyla türkçülüğe sahip çıkması gereken parti mehape değil, chp'dir. Netekim bu topraklarda türklüğün öneminden, soydan soptan ve türkçülükten ilk bahsedenler chp'liler olmuştur.
anneboleyn
Chp'nin hangi ideolojiye daha yatkın olduğunu bir çözemedim. İçinde Mansur Yavaş gibi milliyetçiler de barındırdığı gibi Tunç Soyer gibi sosyal demokratlar, Ekrem imamoğlu gibi modern muhafazakarlar da barındırıyor. Bence Chp, halkın nabzına göre hareket ediyor. Aşırı milliyetçi bir izlenim yaratırsa kitlesinin bir kısmının hoşnut olmayacağını bildiği için de nötr kalıyor. milliyetçilik günümüz dünya şartlarına pek hitap etmediği için doğru bir strateji.
bumin kagan
Atatürk devleti bir ölçüde Türkçü temeller üzerine kurmuştu. Ancak kendi partisinde bile düzgün bir Türkçü kadro oluşturmayı başaramadı. Henüz onun yaşamı sırasında bile CHP'li yöneticiler Türkçü rejimin altını oymaya başlamıştı. Başta İsmet İnönü olmak üzere, Hasan Ali Yücel ve benzer Türkçülük düşmanları baştacı edilirken, Rıza Nur gibi Türkçü kişiler uzaklaştırıldı.
Günümüzde CHP'nin internet sitesinde şunu yazmışlar: " CHP'nin Millet ve Milliyetçilik Anlayışı Hiçbir Zaman Irk Temeline Dayalı Olmamıştır…"
Evet Atatürk ve CHP gerçeği işte böyledir. Atatürk belli bir ölçüde Türkleşmenin önünü açmış olsa da arkası gelmemiştir. Ve kurduğu partinin daha kendi sağlığında bile uygulamaya koyduğu ve neredeyse yüzyıla yakın zamandır gittiği yol bellidir. 1940larda Türkçülerin ezilmesinden tutun günümüzde kürtçülüğün sözcülüğüne soyunmaya varan utanç dolu bir geçmişe sahiptir CHP.
Kendilerini Atatürkçü sayanlar düşünsün; Atatürk kimdir? Kuruluştaki Atatürk mü? Eğer öyleyse Attürkçü olup da CHP'yi onun partisi diye destekleyenler düşünsün; CHP ilk kurulduğu günkü Atatürk'ün partisi mi?
nightingale
Bunu hangi zeki fikirli insan evladı tespit etti bilmiyorum. Milliyetçiliğin partisi olmaz. Milliyetçilik adı üstünde milletini sevmekten gelir. A partisi ya da b partisi değil, türkiye'de yaşayan halk olarak bakmak gerekir. Milletini sevmek geçmişini sevmekten geçer. Geçmiş demek atalarımız demektir. Chp olarak ayrım yapmak son derece mantıksız bir düşünce olacaktır. Tabii içlerinden her yerde olduğu gibi çürük çıkabilir orası ayrı.