ermeni soykırımı

kama tarkan kağan
amk yerinde 1 milyon ceset nerede? 1910ların yiyecek bulgur bulunmayan yokluk zamanlarında o kadar ceset nasıl imha edildi? hani toplu mezarlar.

yaktık desen olmaz, ne öyle bir tesis var, ne öyle bir imkan. askere giyecek kundura temin edemiyorsun, kolay mı o kadar insanı bir araya getirmek, yakıp kurtulmak.

yolda 50 100 bin insan telef olmuştur. çok da skimdedir. bugünün pkklı kürtleri gibi, onlar da emperyalist güçlerin peşine takılarak bunun bedelini ödemişlerdir.

en iyi film replikleri

semele
Hayatın boyunca beş para etmez pek çok insanla karşılaşacaksın.
Seni üzerlerse bil ki aptal oldukları için öyle davranıyorlardır.Onların davranışlarına onlar gibi karşılık verme
Dünyada intikam ve garez hissinden daha kötü bir şey yoktur.

Persepolis

sigara içenlerin sayısında düşme yaşanması

feslegen
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın'ın açıklamasına göre 30 milyondan 20 milyona indi. Sigara zammı/ paketlerde değişiklik/ kamu spotu çalışmalarıyla 10 milyonluk düşüş var. Ortamdan ortama tüketen biri olarak reelde bu sayının pek de doğru olduğunu düşünmüyorum. Bırakan bıraksın tabisi buna sevinirim ama içen de içsin. Sigaraya zam yaparak belki bazı kişilerde caydırıcılık başarılı olabilir ama başka açıdan sıkıntıların doğuşu kaçınılmaz olacaktır, dikkat.

haber

sigara içenlerin sayısında düşme yaşanması

kıpçak bey
sigara içenlerin önemli sayıdaki bir kısmı çeşitli fahiş zamlar ve garip caydırıcı uygulamar sebebiyle sarma tütün kullanımına geçmiştir ve geçmektedir.

hal böyle olunca resmi rakamlardaki düşüş ultra süper fevkalade zeki kişiler tarafından sigara içenlerin sayısında düşüş olarak yorumlanmış ve vurgulanmıştır.

ancak ne yazık ki resmi rakamlar her zaman gerçeği göstermez. kimse kendini kandırmaya çalışmasın.

skrillex

harfendaz
adını bir kere duymamış olsanız dahi bangarang mixiyle tanıyabileceğiniz kemik gözlük ve yarısı kazınmış saçlarıyla 2010 modasına yön vermiş dj.
oldukça eğlenceli bir çalışması:

kürtlerin göç ettiği yerlerin iflah olmaması

kama tarkan kağan
Bu sene bunların aşiretlerinden bir tanesi kahve dükkanı açmış diğer bucak aşiretinden bir 18-19 yaşında genç dükkana kahve içmeye gidiyor diğerleri de (dükkanın sahibi olan aşiret mensupları) şişeyi kırıp çocuğun boğazını kesiyor çocuk hastanede komada kaldıktan sonra öldü

Şimdi bu olay normalde anlatsam Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Van'da oldu zannedersiniz değil mi yok Aydın'da oldu

Valla adamlar medeniyeti 150 sene önceden takip ediyor hatta 600 de olabilir sorsan kendilerine Ortadoğu'nun en seküler en medeni halkı bunlar aq (seküler olduğunu iddia ederler ulan güneydoğu niye şeyh, şıh kaynıyor diye bir kişi de sormuyor aq said-i kürdi, şeyh said de bunlardan çıkma)

Gel gelelim adana, aydın,mersin,izmir, İstanbul,ankara,bursa, Antalya haline bakın anlarsınız.

osmanlı'nın yanlış bulunan stratejileri

kıpçak bey
bana kalırsa ilk aklıma gelen ekber ve erşed sistemidir.
sancak sistemiyle kıyaslandığında oldukça pasif ve liyakate aykırı bir sistemdir.
bu sistem yüzünden padişahların maddi manevi gelişimleri olumsuz etkilenmiş ve taht için daha uygun ve cevval olan şehzadeler küçük kardeş oldukları için tahta geçememişlerdir.

tabii ki yorumlarımda yanlışlık ya da dar bir bakış açısı olabilir. bu ve benzeri konularda tarihçilerin görüşlerine danışmak gerekir.

kayra

aydilge
Türk mitolojisine göre 'evreni yaratan tanrı'dır. kara han olarak ismi zikredilir. Altay türklerine göre de gökyüzündeki tanrıların en büyüğüdür.

Kayra han yeryüzünü yarattıktan sonra 9 dallı bir çam diker ve 16. Katına oğlu ülgen'i oturtturur. Kayra han dokuz kişinin bu dallardan türemesini, 9 ulusun da buradan meydana gelmesini ister.

Şamanlara göre kayra hanın üç tane oğlu vardır: ülgen, kızagan, mergen. - alıntıdır. -

Devamını merak edenler için aşağıya onedio linki bırakıyorum.
https://onedio.com/haber/islam-oncesi-turk-mitolojisindeki-tanri-ve-tanricalar-497473

Ayrıca yeni karma'mdır. Dokunanı cıısss yapabilitesi vardır. Şu an bu sözlüğün genelkurmay, cumhurbaşkanı, başbakanıyım. Yeni karmam ile diğer yazar, buyruk ve kağanlara selam çakıyorum. 😎

işten ayrılmak

kül tigin
6 ay önce, iş dışındaki siyasi gerekçelerle tenzilirütbe teklifiyle geldiklerinde yaptığım şeydir. Tazminatımı da yedim bitirdim ama zerre kadar pişman değilim. Bazen iyidir ve yeni başlangıçlar için gereklidir.

oda arkadaşı

nerede o eski bayramlar
en yakınlarınızı oluşturabileceği gibi en nefret ettiğiniz insanları da içerebilirler.

lisede iki farklı yurtta kaldım. ilk odamdaki arkadaşlarım harikaydı, hâlâ görüşürüm. ikinci yurdumda ise hepsi istisnasız manyaktı. görsem yol değiştiririm o derece nefret ettim. okul değiştirmeme pişman ettiler, öyle bir tiksinti oluşturdular içimde.

günaydın sözlük

feslegen
Güne başlayan yazarların temennilerde bulunduğu Altay Dilek taşı başlığı. Arkadaşlar buraya yazıyorsunuz ama sözlük bir kere bile cevap vermemiş biliyorsunuz değil mi? Bak şimdi, günaydın sözlük. Ses yok. Pii sana.

mutlu musun anketi

feslegen
yaşam memnuniyeti araştırması

Türkiye istatistik kurumu'nun mutlu musun anketine göre 2018 yılına karşı 2019 yılında mutluluk oranında azalma var. 18 yaş üzerindeki katılımcıların içinde en mutlu olanlar kadınlar/ evliler/ eğitimini ilk basamaklarda bırakanlar. Eğitimini üst seviyede tamamlamaya gittikçe mutsuzluk oranı artıyor. Gundeme bakarak bunu bilmemek imkansız zaten diplomalar özelliğini yitirmeye başladı. Kadınların erkeklerden daha mutlu olmasına şaşırdım bu kadar kadın cinayeti/ şiddetine göre güçlü dirençleri var demek.

tık