bozkırın kuyumcuları

hülagü
bazı "paralı tarihçiler" tarafından ısrarla iran halkı olduğu iddia edilmektedir. adamların lakabı bile "kuyumcu". yani demir. demir nedir? demir türktür.

tabi ki de, iskitlerin türk olduğunu bu kadar basit bir nedene bağlamayacağım ancak sözcüklerine, geleneklerine, yaşam tarzlarına, at kullanımındaki yeteneklerine bakıldığında sarmatlar, alanlar, avarlar ve diğer birçok hazar üzerinden göçen türk güruhları gibi onlarda bal gibi türktür!.

kama tarkan kağan
İrani bir halk olarak geçmeleri zaten dilleri çözüldüğü için değildir henüz ıssık yazısı okunmadı bunun nedeni heredot'un İskit dilinde kaydettiği tanrı,kral,yer ve kabile adları ile çevresindeki veya bünyesinden ayrılmış çoğu halkın (soğd,part, sarmat,alan vs.) İran kökenli bir lisan konuşmasıdır bu sebeptendir ki ana akım çevreler İranlı olarak tanıtır kendini

He bir de kendilerinin bünyesinden çıkan çoğu 3.yy da kurulan Budist krallıkların (piçan,hotan gibi) İran menşeli bir dil konuşması da etkilidir

Ama tabi Rusların Slavların ataları, Bulgarların trak kökenli oldukları,macarların fin-ugor oldukları gibi çok değişik iddialar vardır ki ıssık yazısı okunabilirse ortaya çıkar.

Bana kalırsa en başka altaylarda ortaya çıktıkları bilinen İskitlerin ön-türk kabilelerinden oluşup zamanla İran kökenli bir dil konuşmuş olabilecekleri.