balık zehirlenmesi

karakurum muallimi
Hayatımda bir kez , iki yıl önce başıma gelmiş olay.

Her gün her öğünde balık olsa, her gün her öğünde önce kendi tabağımı bitirir, yetmez başkalarının tabağına da saldırırım. Yapmadığım iş değildir. Hani gerçekten öyle bir balık sevdasıyla karşı karşıyayım.

Neyse, ankara'ya yeni atandım. Bir arkadaşım bende kalıyor. Dedik yemek yiyelim. Kızılay'a gidecekken, yol üzerinde gördüğüm bir balıkçıya sevgilisini görmüş gibi daldım. Bir hamsi tava söyledik. Yerken tadı biraz acı geldi. Üzerine baharat, limon, tuz serpiştirdim. Acısını aldı hemen haliyle. Oturduk yedik bi güzel.

Eve yürüyerek gidelim dedik, yarım saat kadar yürüdük. Tam eve yaklaşırken benim rengimde bir kırmızılık, kafamda bi gariplik. Asansöre bindik, karın ve göğüs kısmım kaşınır gibi oldu, açıp bir baktım, kıpkırmızı olmuş. Dedim hastaneye mi gitsek ben iyi hissetmiyorum. Bu dedi yok la ne olacak.

Evin içinde dolanıyorum ama bir gariplik var, hissediyorum. Sürekli buna gidiyorum beni hastaneye götür diye. Bu da keyifli keyifli yok bi şeyin derken, on dakika sonra kendisi geldi ben iyi değilim diye. Kalktık gittik. Yolda giderken temiz havadan ben kendime geldim. Dedim dönelim yeter artık. Yok ben iyi değilim, şöyle böyle falan.

Gittik bi tahlil, bir de serum. Sonra geldik kendimize. Şimdi her önünden geçtiğimde bi küfür sallıyorum o balıkçıya.

Şikayet de etmedik. Gerek duymadık sanırım bilmiyorum.

Neyse, balık yerken tadını ve kokusunu beğenmediyseniz baharatlamayın. Direk değiştirilmesini isteyin.