attila

alpha wolf
avrupa hun imparatorluğu'nun hükümdarı / türklerin de başbuğu olan büyük türk atalarından biridir.

kendisi roma'yı batı yönlerinden istila edince, roma'da bulunan vandallar da korkudan kuzey afrika'ya kadar yol almışlardır.
kama tarkan kağan
Aslında bizin "hun" dediğimiz insanlar sadece attila'nın kralları oldugu avrupa hunlarını belirtir asya hunları için tarihi kaynaklar "hiung-nu" denilir keza akhunlar da "eflatit" olarak geçer

Neyse kendisi kuzey italya'yı işgal edip roma önlerine kadar gelmiş papa ı.leo ile konuşunca nedense romayı yağmalayıp,talan etmeden geri dönmüştür sohbetin içeriği neydi bilinmez vatikan kütüphanesinde yazıyordur belki 453 de kutlama yaparken aşırı yemek yiyip üzerine de aşırı alkol içince gece uyurken burnundan ve ağzından kan gelmiş bir şekilde ölü bulunmuştur eşi ildiko yaptı diye uzun yıllar düşünülse de aslında eşiyle alakası yoktur çünkü eşi de aynı şekilde ölmüştür ayrıntılı bilgi için ali ahmetbeyoğlu'nun kitaplarına bakabilirsiniz

Ayrıca mezarı hala bulunamamış türk kağanıdır bir ara haberler cıktı da meğersem bir hun kabile şefine ait olduğu ortaya çıktı tuna nehrine gömüldüğü hunlar tarafından derenin yönü değiştirildiği ve bir çok ülkenin sınırları kesiştiği için yüksek ihtimal kendi istediği gibi rahatsız edilmeden ebedi uykusunda uyuyacaktır.

İsim anlamı da idilli,volgalı anlamına gelir belki de eski türkçe baba anlamına gelen ata kelimesiyle bir bağı olabilir.
owl
Roma için galya seferine çıkması üzerine papa, önünde diz çöküp yalvarmıştır. Müzede sergilenen baltasının üzerinde kan izleri hala mevcuttur.
-->