askerlerin yeni cenaze marşında yürüyememesi

hülagü
Yakın zamanda diyanet tarafından asker cenazelerinde daha önce çalınan chopin- cenaze marşı yerine ıtri'nin tekbir bestesinin çalınması talep edildi. Tabi ki de hızlıca onaylandı ve işleme konuldu. Bu kararın birçok yanlış tarafı olabilir bu tartışılabilir bu konu ayrı tartışmak isteyenler için (bkz:chopin- cenaze marşı vs ıtri- tekbir)

Peki pratikte neler mi oluyor?


Kimileri kendi siyasi düşünceleri yönünde bilimden uzak karar verirken ordu rezil oluyor, asker rezil oluyor, koca koca subaylar rezil oluyor. en çok da şehitlerimize yapılan bir ayıptır bu.

Yunan'a, ermeni'ye, araplar'a ulan tüm dünyaya rezil oluyoruz.

Harbiden akpli arkadaşlar siz kimden yanasınız be?

altair
ilginç bir video. cenazelerde ''adi adım'' yürüyüşüne geçmiş ordu sanırım. birde bu komediyi savunanlar var orada burada. neymiş efendim ''askerlik kısalmış''mış, ''artık askeri eğitim eskisi gibi değil'' miş. ulan hani askerlik yapmasak inandıracaksınız ; o kışladan içeri girer girmez ''yanaşık düzen eğitimi'' verilir ilk iş. bilmeyenler için açalım , yanaşık düzen eğitimi yanyana durmayı ve birlikte hareket etmeyi gerektirir. ve hatta selam verme ve tekmil dahi bundan sonra öğretilir acemi askerlere. bundan sebep yukarıdaki saçmalığın herhangi bir açıklaması yoktur, olamaz. tümamiral cenazesi imiş bir de. tümamiral ! şöyle izah edeyim. bu rütbenin kara kuvvetlerindeki karşılığı tümgeneraldir. ve biz kışlaya tümgeneral gelecek denetleyecek diye tam iki ay bütün çarşaf ve yorganlar dahil herşeyi her sabah baştan aşağıya temiz ve düzenli bir şekilde tutalım diye normalden 1,5 - 2 saat önce kalktık. tam iki ay. tümgeneral için. sonuç olarak tümgeneral bir gün helikopterle üzerimizden uçtu gitti. kışlaya dahi inmedi. ama biz ''belki iner' diye tam iki ay azap çektik. ve bu rütbede ölen bir askerin cenazesine bakın. naaşını bu hıyarlara bıraktığımız için affet bizi be tümamiralim. ruhun şaad olsun.