aşk ve gurur

Acunay
Jane Austen'ın 1813'te yayımlanan Gurur ve Önyargı kitabından uyarlanan, romantik dram filmi.

film bu kadar harikaysa kitap nasıldır diye düşünüyor insan. gerçek, saf aşkı işleyen bir film.
gurur bile olsa, insan aşkından geçemiyor.

aşk ki bizi hayatta tutan tek şey diyorum. bir düşünün, yaşamak isteme sebebiniz ney? bir şeye olan aşkınız. evet, biz insanların hepsi aşığız. kimimiz yalana, kimimiz... aşka.
namütenahi
jane austen'ın 1800'lü yıllarda yazdığı ikinci kitabı ve kitaptan uyarlanan film.

jane austen'ın anlattığı bennet ailesi aslında o dönemdeki ingiliz toplumunun haritasıdır. ince detaylarıyla ingiliz toplumunu güzelce çizmiş ve sivri diliyle eleştirilmiştir. kimimiz burjuvazi, kimimiz aristokrasi diye sınıf ayrımcılığını nitelendiriyoruz. işte bennet ailesinin 5 kızı'da bunlardan nemalanıyor.

anneleri kızlarının iyi bir evlilik yapıp toplumda iyi bir yer edinmesi amacında. 5 kız; arada karakter farklılıkları var fakat hepsi tek noktada birleşebilirler; aşkta.

kitap genel olarak aşkın, bütün duyguların üstüne çıkabileceğini anlatırken, bahsettiğimiz üzere britanya'daki sınıf ayrımcılığına da farklı bir gözden bakıyor.

filme gelecek olursak: Matthew Macfadyen'ın darcy performansı inanılmaz diyeceğimiz seviyededir, oyunculuk dersi verilmiş diyebiliriz, senaryo genellikle kitaptan kopmamış başarılı bir uyarlama olmuştur.

insan duygularıyla yaşar; insanı hayatta tutacak yegane şey ise aşktır, film bize bunu hatırlatıyor.

hem filmi hem de kitabı tavsiye ediyorum.