asbest

namütenahi
böyle adını duyduğumuz an hiç endişe etmediğimiz bir minerale benzeyen fakat neden olduğu hastalıklardan dolayı aldığı canları öğrendiğimizde içimize korku salan lif yapıda mineraldir.

evet kanserojen olan bu mineral mezotelyoma başta olmak üzere, asbestozis, akciğer kanseri gibi önemli rahatsızlıkların ana nedenidir. ülkemizde rezerv olarak bol miktarda bulunduğu için dikkat edilmeksizin endrüstriyel üretim başta olmak üzere pek çok alanda sıklıkla kullanılır. tabii asbest maruziyeti dolayısıyla da hastanelerimiz birçok vaka ile karşılaşır.

asbest'in kullanıldığı bir diğer alan ise inşaat sektörüdür. inşaat sektöründe çalışanlarda görülen akciğer rahatsızlıklarının fazla olmasının başlıca nedeni asbesttir.

çimento, kireç ve alçı gibi yapı malzemeleri asbest bakımından zengin olduğundan; yapılan yıkımlar sırasında ortaya cıkan toz bulutları zehirden başka bir şey değildir. bunun dışında bazı tuğla çeşitlerinde de kullanılan asbest için eğer gerekli önlemler alınmazsa çok canlar alacağı bilinmelidir.

Entry hakkında yorumlar

bu başlıktaki tüm girileri gör