arkadaş

namütenahi
çok derin bir kavram.

sosyolojide de bu konuda derin araştırmalar yapılmıştır. akrabalık ile kesinlikle bambaşka boyutlar içeren ilişkilidir. bireyin doğumundan itibaren başlayan olgu da diyebiliriz. burada çocukluk arkadaşı ortaya çıkmaktadır. ardından dönemsel ilişkiler ortaya çıkar. okul arkadaşları , iş arkadaşları v.d.

sosyolog graham allen'ın araştırmalarına göre işçi sınıfı ve orta sınıfın arkadaşlık ilişkileri üst sınıflara göre daha güçlü bağlarla kurulmuştur. bunu friendship developing a sociological perspective adlı eserinde yaptığı testler ve toplumsal araştırmalarla irdelemiştir.

bana göre psikolojik olarak büyük bir yük ve sorumluluk isteyen bir kavram. oluşturulan samimiyetsiz arkadaslık ilişkileri , aile, iş ve sosyal hayatı aşırı derecede etkileyebiliyor.

sağlıklı arkadaşlık ilişkilerinin bireye çok fayda sağlayacaktır.

arkadaşlık kavramını çok güzel bir şekilde işleyen yılmaz güney; 1974'de çektiği filmde bu kavramı çok güzel bir hikaye ile anlatmıştır.

senaristliğini ve yönetmenliğini kendisinin yaptığı bu filmde; iki arkadaşın yıllar sonra karşılaşmasını, değişimlerini ve toplumsal sınıfları anlatmaya çalışmış ve sınıf farklılıklarına ağır eleştiriler getirmiştir.

azem ve cemil; üniversiteden iki eski arkadaş. ama bu arkadaşlık o dönemde çok sıkı. okul biter, yollar ayrılır. gel zaman git zaman azem mühendis olarak çalışmaya başlamıştır. cemil ise çok değişmiştir. iki arkadaşın yıllar sonra karşılaması azem'de oldukça hüzün bırakmıştır. çünkü cemil başka birine dönüşmüştür. feodal sistemin kurbanı olmuş, benliğini kaybetmiştir. azem kendisinde gördüğü güçle birlikte eski cemil geri gelecek umuduyla arkadaşını tekrar eskiye döndürmeye çalışmaktadır.

filmin sonu da oldukça beyin yakan,fırtınalar çıkaran bir sona sahiptir.

filmin tema müziği de filmi bambaşka bir boyuta taşımıştır.

melike demirağ'ın efsane yorumuyla elbette.

demirağ filmde de rol almıştır.