altay sözlük

Çalıkuşu ❤
düzeltme önerilerini nasıl yapacağız ey sözlük yönetimi? tiginlere mesaj atmanın dışında direkt buton olsa mesela, hatalı uyarısı vermek için. ne güzel olur. bir de puanlamada bir şey var. mesela profile girilince puan yazıyor, profilimden herhangi bir kısma (mesela açtığı başlıklar) puan yükseliyor. başka profile bakarken oluyor mu bilmiyorum fakat kendi profilimde oluyor. denemek için birkaç defa yaptım, sanırım artı gelince oluyor. emin değilim. ama artı geldikten sonra yükselmiş oluyor, başka kısma tıklayınca yine yükseliyor birazcık gibime geldi benim.
kut
bir arkadaşımın tavsiyesiyle kaydolduğum, bir numaralı girinin tanımı doğrultusunda ilk planda türk milliyetçilerinin birbirleriyle iletişimini kuvvetlendirerek farklılıklarının tolere edilmesine ikinci planda ise türk milliyetçisi olmayan kişiler açısından da cazip hale getirilerek fikrin etki sahasının genişletilmesine sebebiyet vermesini temenni ettiğim henüz çiçeği burnunda sözlük.
marduk
Yeni soluklar ihtiva eden sözlük. Soluklar her ne kadar kendini 'türkçü' olarak tanımlayıp, fikir birliği şemsiyesi altında birleştiğini söylese de; şahsım adına bir söylem ve birlik değildir. Türk milliyetçileri ile aynı sözlükte yazmak bir yana, pekala yaşam idame edilir. Türkçü, şucu bucu hiç olmayacağım ama olanlarla aynı nefesi soluyacağım. Bir de şöyle bir amaç güdüyorum: araplaşmanın yahut mankurtluğun yürüdüğü bu zamanda, faşistlik olmaksızın her fikirde insanla yürüyebilirim. Ne ise; yazarız, meramımız halimiz ahval olur. Hayırlı olsun.
altay sözlük
sol kanadında; türk tarihi, türk dokuları ve fikirleri ile dolup taşmasını ümit ettiğim sözlük. ardışık kavramların tematik statüsü yani abitmatik modunda sözlük veri tabanında bulunması yerindedir. gündeme dair haberler paylaşılmasına olumlu bakabilmekle birlikte, forumsal başlıkların çokça konu listelerini meşgul etmemesini isterim. yazar arkadaşlarımın bu konuda hassasiyet göstereceklerine inanıyorum.
mehpare nihal
2018'de 22 Aralık'ta ay dolunay idi, yani Nardugan Bayramı'mızdı. Sözlüğün de bayramın hemen öncesinde kurulmuş olması rastlantı mı emin değilim. İnteraktif sözlüklerden uzun zamandır uzak duruyorum, ancak tarafsızlık adı altındaki pisliklere göz yuman sözde sözlüklere karşılık Türkçü tarafta olan bir sözlük olması nedeniyle geldim. Dilerim pişman olmam.

Kutlu ola.
memati
saygı çerçevesinde görüşlerin ifade edilebilir olması bir sözlük için en önemli beklentimdir. Yazarlarının derdi olan insanlar olmasını ümit ediyorum. Dert derken " nasıl daha iyi bir ülke ve dünya kurabiliriz?" gibi sorunsallar üzerine kafa yormayı kastediyorum yoksa herkese özel yaşamında sulh ve esenlikler dilerim.
marduk
Türkçü kamus.
Kamus-u türki.

Mütemadiyen "atlas" diye okuduğum sözlük. Hak teala kalbimi biliyor, atlas diye geldim, altay çıktı. Yeryüzü atlası derken, orta asya'nın bozkırlarında buldum kendimi. Hoş, fetihler ve cenkler yakındır. Duy da inanma. Çünkü antimilitarist biriyim. Seyyah gibi orta asya'dan cihana yayılacam. Ve bununla beraber; iyisiniz, hoşsunuz, güzelsiniz amma velakin milliyetçiliğin şerrinden hippiliğe sığınırım.

Atlas sözlük, pardon, altay sözlük: ömrün uzun, sözcükler cengin uğurlu ola. Muzaffer ol.
chernobog
sözlükler alemindeki son durağım çoğundan ya kovuldum ya da kendi isteğimle ayrıldım.çoğu sözlükte farklı mahlaslarla yazdım sadece son ayrıldığım sözlükteki mahlasım bu sitedekiyle aynı.aslında çoğu zaman sözlükte yazmayı gereksiz olarak görürüm ama bu da değişik bir bağımlılık bir nevi fikir tartışma platformları.o kadar yer değiştirdin hiçbirinde niye barınamadın ne geçimsiz bir adamsın diye soracak olursanız o sözlüklerde ayrılma ya da atılma sebebim çoğu zaman sözlük yönetimlerine yardakçılık yapmamam ya da yazdığım fikri düşüncelere aynı derinlikte cevap veremeyip boş laflarla beni kışkırtmaya çalışıp çoğu zamanda başarılı olan ergenler yüzünden olmuştur.şahsen buranın da bence en iyi yanı ''troll'' olarak tabir edilen profillerin azlığı,sözlüğün yaş ortalamasının fazla olması ve yönetimin bu tip profillere izin vermiyor gözükmesi oldu.bu da milliyetçi/turancı kesime uzaklığıma rağmen buraya gelmeme vesile oldu.ben kendine saygısı olan insanlara istisnasız her zaman saygı göstermişimdir.türkçü değilim belki ama hem türk tarihi konusundaki bilgim hemde güncel politik dünya siyasetinde kendimce yeterli bilgiye sahibim.umarım burada diğer sözlüklere göre daha fazla kalıcı olurum.şimdiden herkese teşekkürler ve iyi bir fikir alışverişi yapmak dileğiyle.
kama tarkan kağan
Arayüzü gerçekten güzel bir sözlük en kolay ve kullanılabilir arayüz uludağ da var sanıyordum bu ondan da güzel

Umarım yazar alımları yazdıklarına bakılarak alınır da ortam uludağ sözlük gibi olmaz.
kama tarkan kağan
Kürtçülük gibi etnik kökene dayanan soy milliyetçiliği ile türkçülük gibi türkiyede yaşayan her halkı kucaklayıcı bir ideolojinin karşılaştırılması yapılan başlıktır

Ayrıca kardeşim adı türkiye olan bir ülkede herhalde maori milliyetçiliği yapılmaz türkçülük yapılır türkçülerin de kendi ülkesinin kuyusunu kazdığını şimdiye kadar görmedim kürtçü derse dolu örnek veririm.
5
kırgız balası
adını altay dağlarından alan interaktif sözlük. sol kesitteki konuların kalitesiyle ve diğer sözlüklerin aksine uçkuruyla düşünüp tek elle cinsel başlık açan yazarların olmadığı, genelde tarihi ve kültürel konuların işlendiği kaliteli bir sözlük.
kıpçak bey
sevgili altay sözlük yazarları;

siz cevap niteliğinde girdi girip sözlük formatını ihlal etmeyesiniz diye sözlüğümüzde yorum özelliği bulunmakta. başkasına vereceğiniz cevapları onların girdilerine yorum olarak yapabilesiniz diye. he yorum özelliği bulunmasaydı bile bu kimseye cevap niteliğinde girdi girip sözlük formatını ihlal etme hakkı vermezdi orası ayrı konu.

bilal'e anlatır gibi anlatmak isterdim fakat mahlas verip kimseyi rencide etmek istemiyorum. umarım onlar bu girdiyi okuyup farkına varacaklardır.

2
tarkanın babası altar
Türkçü derken farklı bir fikriyat bekliyordum. birçok Türkçü forumda yazdım. Girişinde asıp kesmeler içinde hakaret ve küfürler havada uçuşuyor.Burası TRT gibi. kimse kimseyle kankacılık yapmıyor kimse kimseye kin beslemiyor yorumlanabilecek çok başlıkta yok ya bir şeyler bilip yazacaksın ya okuyacaksın.sessizlik tedirgin edici ama aynı zamanda rahatlatıcı.
2
tacam
Güzel bir otağ olarak da adlandırılabilecek sözlük.

Yazarları ve kendisi epey kalitelidir.
Yükselişinin devamını diliyorum.

Yüce Tengri'nin kut'u üstümüzde ola.
satan ama ingilizce olan
Duymamla beraber geldiğim, pek bir şey beklemesem de iki hoş sohbet edeceğim platform. Türkçülük, milliyetçilik bana uzak duygular olsa da umarım buraya ısınabilirim.

Bunun dışında uzun yıllar aktif olmasını dilediğim sözlüktür. Hızlıca sahneye giriş yapıp, hızlıca kapanmaz umarım. Yani kısacası akıbeti diğer minik sözlükler gibi olmaz.
bozkurt
Birkaç saat önce böyle bir sözlükten haberim oldu hemen yerimi aldım gayet güzel bir ortam olacağı şimdiden belli
Umarım durmayan bir yükselişi olur ve kapanmaz hayırlı olsun herkese.
kıpçak bey
formatının yazarlar tarafından iyice okunması ve güzelce bellenmesi gerektiğini düşündüğüm fikir otağıdır. zira formata hakim olmayıp yazarlara ahkam kesmeye çalışanlar var aramızda, gözümden kaçmıyor benden demesi. gülücük.
schindler
ilk başta gerçekten araştıran ve sorgulayan milliyetçilerin oluşturduğunu sandığım sözlük sonraysa bir kanıt vs. getirmeden ırkçılık yapan ve kanıtsız bir şekilde eleştiren insanların var olması...
tengir budun
şu an için gayet iyi giden sözlük.
kendi nazarımız değecek diye korkuyorum.
yönetici kardeşlerim harika işler çıkarıyor. aynen böyle devam, çizgimizi sakın bozmayalım.
bakın iddia ediyorum, burası ulusal basında bile konu olacak.
Kutay
kurulduğu günden itibaren ırkçılık suçlamalarına maruz kalmış sözlük.

altay sözlük kurucuları ve yönetimi türkçüdür arkadaşlar, sözlük olması dolayısıyla her türlü tanıma ihtiyaç duymakla beraber türklüğe ve türkçülüğe dair en ufak bir aşağılama ve iğnelemeye kapalıdır.

biz yeterince diğer sözlüklerde eleştirildiğimize inanıyoruz. sonra altaysözlük bize demedi, bizim emeklerimiz boşa gitti demeyin.
esen kalın.
sans sommeill
interaktif sözlükler sıralamasında gördüğüm, daha sonra sözlük hakkında yorumları okuyup dikkatimi çekmiş sözlüktür.
türkçü sözlük olarak tanınması beni cezbeden en önemli ayrıntı. bir kaç entry okuduktan sonra da ortamın kaliteli olduğuna kanaat getirdim ve buradayım.

Acunay
Altay sözlük; kut'lu bir yol için var olmuştur. Ki buna devam da edecektir.

Yazarların sözlüğe uyum sağlayıp sağlayamadığını onların tanımları ile anlıyoruz ve işlevsellik bu şekilde daha geliştirilir hale getiriliyor.

Altay sözlük yöneticileri; birer insan sayın altay Sözlük yazarları. Onların da bir hayatı var.
Kimimiz öğrenciyiz, kimimizin işi var, kimimizin çocuğu var... ve hepimizin vakit ayırması gereken özel hayatları var.

Trt gibi yanlı bir kurumun haber manşetleri neden sözlüğümüzde yer alıyor?

Bu soru çok güzel bir soru. Size vereceğim en güzel cevap ise şudur;
Haber manşetleri için deneme sürecindeyiz. Bu süre içerisinde, türkçü bir sözlük olduğumuz için, şu anlık en uygununun bu olduğu kanısındayız.

Sözlük kuralları ne kadar işletiliyor?

Altay sözlük bir işletme değildir, adı üstünde sözlük'tür.
Taşkınlık yaratan yazarları uygun bir dil ile uyarıyoruz ve yazarlarımız arasında arabuluculuk yapıyoruz.
Hatalı girdiler düzeltiliyor ve sonrasında yazar uyarılıyor. Doğru olanı da tarafımızca anlatılıyor.

Küfür/hakaret?

Yazaralar bu durumda uyarı alırlar ve devamı niteliğinde cezalandırılırlar.
"Hani, biz niye uyarıyı görmüyoruz?" Minvalinde bir hayıflanmaya rast geldim.
Yazarlar ve yönetim arasındaki bütün konuşmalar gizlilik içerisinde kalır, diğer yazaralar ile paylaşılmaz.
Bunu kamuya açık alanda bildirmek gibi bir durum söz konusu olamaz.

Tekrar bir konuya değinmek istiyorum...

Yazarlarımızın sözlükte sorun yaşamaması için birçok şeyden feragat ediyoruz.
Kendimden örnek verecek olursam; yazarlarımıza ders saatimde bile vakit ayırıyorum. Bundan bize ne diyeceksiniz fakat; yöneticiliğimize laf eden bazı yazarlar ile rast geldim.

Biz yönetim grubu; üzerimize düşeni yapmaktayız ve yapmaya da devam ediyoruz.

Daha öncesinde uyarı almış olan yazar; bir taşkınlık durumunda uyarı almadan bilgilendirilip cezalandırılacaktır.
harmonia🛡️
Var olduğundan yeni haberdar olduğum sözlüktür. Çıkış noktası "Türkçülük" olsa da yeni renkler ve farklılıklarla oldukça hareketleneceği çok belli. Umarım ömrü uzun ve girileri bol, içerikleri kaliteli olur.
kıpçak bey
bazı yazarlara "gardaşım doğru düzgün açın şu başlıkları, girdilerinizi doğru düzgün yazın bu yaştan sonra arkanızı toplamak zorunda bırakmayın gardaşım" diye haykırarak uyarıda bulunmak istediğim güzel sözlüğümüz. keşke sözlüğe yazar alırken yazım kuralları testi falan yapsak yav. olsa itiraz etmem yani. bazıları hak ediyor. alınmaca gücenmece yok.
nene korkut
Kendisinden memnun olduğum, moderasyonunun yazarlara karşı oldukça duyarlı olduğu sözlüktür. Umarım moderasyonu tavrını hiç değiştirmez; entrylerin sayısı da niteliği de katlanarak artar.
kut
bu giri altında, Sayın altay sözlük yetkilisine açık mektubumu yazdığım başlıktır.

spoiler kelimesi her ne kadar umumileşmişse de bir sitede gördüğüm gibi "sürprizbozan" olarak türkçeleştirilmesini teklif ediyorum. sürpriz kelimesi de her ne kadar ecnebi kökenliyse de ziya gökalp'ın tabiriyle "türkçeleşmiş türkçedir". sürpriz artık türkçeye girmiştir. Ayrıca yine "online yazarlar" ibaresi yerine "çevrimiçi yazarlar" yazılsa daha iyi olmaz mı?

Saygıyla dikkatinize sunarım.
1
kıpçak bey
selamün aleyküm. tanrının kutu, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

bugün baharın başlangıcıdır, bugün gecenin gündüze eşit olduğu ve sonrasında günlerin 21 haziran'a kadar geceye galip geleceğii günlerin başlangıcıdır. bugün nevruz'dur, bugün türk'ün bayramıdır.

hepinizin bu güzel gününü kutlarım, küçüklerimin gözlerinden öperim. haydi beyler demir dövmeye, kutlu atayı anmaya. haydi, ateşin üstünden atlamaya, kutlu atayı yad etmeye. haydi beyler, ergenekon'dan çıkışımızı kutlamaya, demir dağı eritmeye, sarp geçidi aşmaya, börte çine'nin peşinden yol almaya. haydi beyler, haydi...

kımızları hazırlayın, şenlik ateşi yakılsın, çamçaklar boşalmasın, karınlar aç kalmasın, güneş batana kadar türkün kılıcı ovada çınlasın.

tanrı türkü korusun.
stardust
Sözlüğe ilk giriş yaptığımda “altan sözlük” diye okumuştum. Sanırım bilinç altım direkt “altan” a yönlendirdi beni.
Galiba hep altan olarak kalacak. Bilemiyorum.
Acunay
Altay sözlüğe adım attığım ilk gün öyle bir hava vardı ki ortamda... tam bozkır kokuyordu. Atımı alıp dört nala, dolu dizgin koşmak istiyordum. Öyle de yaptım.
Şimdi ise kirli ve kasvetli bir şehir havası var. Atımı eğerinden tutsam koşabileceğim bir bozkır yok.

11.01.2019 tarihinde ilk adımımı sözlüğe attım ve son adımımı ise bugün atıyorum.

109 gündür sizlerleydim sevgili altay sözlük yazarları. Sizler acunay yabgu'dan memnun muydunuz bilmem ama acunay yabgu her daim memnundu sizden. He arada bazı sorunlar oluyordu ama onlar da olacak şeylerdi diyelim.

29.01.2019'da tigin oldum, yabgu olduğum tarihi hatırlamıyorum ama aradan geçen 90 gün sonunda tekrar tigin oldum ve bunları size acunay yabgu olarak yazmıyorum.

Bu yaşıma gelene kadar yanlış anlaşılma korkum olmadı ama çoğu zaman yanlış anlaşıldım ve bu yanlış anlaşılma giderilsin diye hiçbir çaba göstermedim, şimdi de göstermeyeceğim.
Sözlük adına bir şeyler yaptığım zamanlarda kişisel çıkarlarımı düşünmedim, şu son yanlış anlaşılmama kadar.
Artık Altay Sözlük ile ilişiğimi kesiyor ve bir daha dönmemek üzere gidiyorum.

Zamanında bana otağ olan altay sözlük artık kurganımdır.
harmonia🛡️
Gözünüzü seveyim bu kadar emek verip küsmeyin dediğim sözlüktür. Hiçbirinizi tanımayan bir yazar olarak küçük sözlüklerin genel problemi olan kişisel sorunlar sizi yıldırmasın.

Sözlük ilk tanım girildiği an itibariyle belirli kurallara riayet eden herkese aittir. Haksızlığa uğramış dahi olsanız sesinizi çıkarın, gerekirse tartışın ama konuyu çözün çünkü bir zaman sonra gözünüze kocaman bir sorun gibi gelenin aslında minicik bir problem olduğunu anlayacaksınız.

Sosyal hayattan kaçıp geldiğimiz şu ortamda kimse sizden daha değerli değil şiarıyla yaklaşınca sizin için hiçbir problem kalmadığını göreceksiniz.
beyge
Uzun soluklu Olmasını can-ı gönülden istediğim türkçü fikir otağı.

Uzun soluklu Olmasını dilediğim bu otağ türkçü fikir otağı olarak kalmaya devam edecek mi diye düşündüm gelmeden önce.
Adını çok duydum altay sözlük ama gelmek bir türlü nasip olmadı. olmamıştı daha doğrusu. Gelmeden önce çok bakındım ama elim bir türlü üye ol kısmına gitmedi.

Neler döndüğünü anlamadım şimdi, çünkü; ben buraları uzaktan izlerken var olan bir yazar aniden çekip gitmiş ve yaptığı açıklama ise yanlış anlaşılmaya çok müsait.

Sözlük sırlamasında kendinizi açan kabak çiçeği gibi gösterip ilgi çektiniz. Emin olun ki insanların çoğu burayı uzaktan izliyor, sadece benim gibi bir durum yaşayıp gelmeye cesaret edemiyorlar.
Onları cesaretlendirecek şeyler yapılmasını diliyorum ve atımı sürmek için kendime uygun bir alan aramaya gidiyorum.
stardust
Her an savaşa gidecek gibi bir havası olan sözlük. Sakinleşin biraz. Bu dünya sultan Süleyman'a kalmadı. Kalbi yorar bu kadar heyecan.
Romantik faşist 😎
Uludağ'dan sonra iyi gelen hoş platform. Uludağ'da boş, yobaz ve cahil yazar müsveddeleri tarafından sürekli eksileniyorum. ama burada öyle bir durum yok. Kafa dengi ve nitelikli yazarlarla bir arada olmak güzel bir duygu.
iflah olmaz serseri
başka bir sözlükte yaşadığım saçma sapan problemler ve özel hayata aşırı müdahale sonucu başka sözlük mecraları arayışına çıkmış iflah olmaz serserinin interaktif sözlükler sıralamasında bir sözlük dikkatini çeker. hemi de Türkçü bir sözlük. auuuuu. hemen yazar oldum. şu an yazar mıyım çaylak mıyım ne haltım bilmiyorum.. neyse tanrı Türk'ü korusun diyor ve entrymi sonlandırıyorum...
kut
Güzel bir mecra. Güzel bir macera... Her şeyin geçici ve çoğu şeyin fuzuli olduğunu daha da hızlı anladığımız dünyamızda suya delik açmak gibi bir şey...
Acunay
"Ne demek ulan teması değişmiş olan Sözlük?" Dediğim sözlük.

Ey altay sözlük toktamışları!
Titreyin ve entrylerinizin başına geçin. Kim bizlere haber eylemeden bunu yapabilir ki?
Sözlüğe bir girdim toktamış yazarlar, her şey değişmiş.

Tez vakitte talan edile sözlük.

Hayde bre toktamışlar, gösterin kılıçlarınızın keskinliğini.

Bu baskından sonra kımızlar benden.

10
Acunay
"Bakın, temayı değiştirirken haber etmiyorsunuz bari kapatırken haber edin be." Dediğim sözlüğümüz.

Saatlerce bekledim be. Neden kapadınız sözlüğü?

İçim sızladı bir an ama ya.
harmonia🛡️
Yüksek müsaadenizle az biraz övmeye geldiğim sözlüktür. Açık ve net olarak benim gibi hiçbir haltı beğenmeme timinin bir neferi için bile fazla güzel bir sözlüktür.

Küçük ya da büyük her sorununuzda ulaşabildiğiniz modlara, kimsenin kimseye salça olmadan yazabildiği bir ortama sahiptir. Arada bize sormadan yazdıklarımız sağa çekiyor ya da habersizce kapanıyor falan ama bunlara yeni bir sözlük için devede kulak sorunlar olarak bakıyorum.

Son temasıyla zaten yeterince övgü almış ki benim asıl söylemek istediğim yazarlarına sadece içerik üreticisi birer robot değil 'insan' muamelesi yaptığı için teşekkürü bir borç bildiğimdir. Yalnız bu kadar övdüğüme göre birileri kesin öldü zannedecek fakat daha yeni başlıyoruz.

(bkz:yazdım ama sor bakalım neden yazdım)

(bkz:bayram öncesi ikramiye sevinci)
boztorgay
Yeni Teması gözleri yoruyor. Yeni bir oluşum olması hasebiyle Değiştirme olanaklarının gelistirileceği temennisiyle tüm kullanıcılarının ve tabi ki emeği geçenlerin 2019 yılı şeker bayramını Bilvesile kutluyorum.
Acunay
Şimdilik başarılı bulduğum ve, temasında, zamanla eksikliklerin, yanlışlıkların giderileceğini ve daha fazla yenilik yapılacağını bildiğim sözlük.

Şu anlık temanın renk kontrasının biraz cırtlak ve can sıkıcı olduğunu, sayfanın biraz geç yüklendiğini, butonların ikinci yenilemede yüklendiğini, oylama ve favori butonunda bir ayrım yapamadığımı belirtmek isterim.

Bunlar zamanla ve yönetime bildirmek ile giderilebilecek sorunlar arkadaşlar, bizlerin görevi; bunları yönetime uygun ve güzel bir dil ile belirtmek.

Unutmayın ki, bunlar her zaman destek ve sabır isteyen şeylerdir.
boztorgay
"Beğenmiyorsan işte kapı" tarzı yaklaşımları olan bir sahibi ya da sahiplerinden biri olan sözlük. Türk misafirperverliğine Yakıştıramadığım ve konduramadğım bu tutumu esefle kınıyorum. Kendiniz çalıp kendiniz söyleyecek ve en küçük eleştiride benzer tutumları sergileyecekseniz elbette ki biz yabancılar zaten bir süre sonra çeker gideriz.
bimbresso
sol üstte bulunan ana sayfa şeysi midir nedir altaysozluk.com yazan yer. hah oraya tıklayınca sol yaka yenilenmiyor. en yeniler kısmının yanındaki refresh işaretine tıklayınca başlıklar yenileniyor. ve bu benim çok ağırıma gidiyor.

gereğinin ivedilikle yapılasını rica ediyorum.
Acunay
Sahibi ve admini olmadığım sözlük.

Bir zamanlar altay sözlük'ün sahibi olduğumu sananlar oldu.
Şimdi ise kağan'ı yani admini olduğumu sananlar var.

Sevgili altay sözlük yazarları;
Ben acunay, altay sözlük'ün eski yabgusu. Sözlükte kim olduğumu bilmeyenler varmış diye duydum. İşte, eski modum, eski yabguyum.
Ayrıca admin olmamakla birlikte yönetimde de değilim.
Eğer ki bir sorununuz olursa, elbet bana da gelebilirsiniz ama bir yönetici olmadığımı bilin.

Bana sorununuzu anlatabilirsiniz ama benden bir çözüm bekleyemezsiniz.
Bu yaşadığım bilmem kaçıncı olay.

Tekrar ediyorum, acunay artık yönetimde yok. Acunay sadece bir toktamış yazar. Acunay altay sözlük toktamış'ı.

Benden sorununuza çözüm beklemeyin.
harmonia🛡️
Üzerine ölü toprağı mı attınız, ne yaptınız dediğim sözlüktür. Zaten genel olarak aktif yazan az sayıda yazardık iyice kendim çalıp kendim oynamaya başladım. Hayır, terk-i diyar edecekseniz bari anahtarı paspasın altına bırakın da sürekli olarak birinin kapıyı açmasını beklemeyeyim.
harmonia🛡️
Son zamanlarda, zevkle okuduğum, bir sürü 'gerçek' yazarın ihmal ettiği güzel evimdir. Sözlükler tabii ki her çeşit insanın, birçok şeyi paylaştığı bir ortamdır; lâkin yazdıklarıyla mest olduğum, değil bana herkese bir şeyler katan yazarların arasında o kadar da sırıtmayan şeyler onların pistten çekilmesi ile kabak gibi ortaya çıkmaya başlamış.

Sevgili Romalılar; tanım kasmayı bırakın, kopyala yapıştır yaptığınız girdilere bile hasret kalmış durumdayım. Emin olabilirsiniz ki x hakkında "çik siviyirim, her gün beş defa içmeden güne bişliyimiyirim" tadında yazdıklarınız zerrece kimseyi ilgilendirmiyor. benim anlamadığım şey, siz bunları yazarken zerrece utanmıyorsunuz, üstüne bunu favoriye alıp artıya boğanlar da hiç utanıyor gibi durmuyor. Ben de bilim dolu şeyler ürettiğimi, her yazdığımın sözlük formatına uygun olduğunu iddia etmiyorum; lâkin en azından, okuduğum bir kitap, gördüğüm bir yer, yaşadığım bir olay hakkında bir iki cümle kurabildiğime inanıyorum. her şeyi geçtim biraz da olsa hâlâ başkaları adına utanabiliyorum.
Acunay
kısa bir süredir uzak kalmayı tercih ettiğim sözlük.

arada saçma sapan şeyler yazarım, kimsenin de sesi çıkmaz.
hatta bazen bunu öylesine abartırım ki... porno terimlerinden birkaçını başlık olarak açar ve ballandıra ballandıra yazarım. içimdeki ilginç seksist şeyleri dökerim, utanmam da bunları yazarken. hâlâ da utanmıyorum.

öyle böyle de, bir şey fark ediyorum. son zamanlarda ciddi anlamda saçmalamaya başlayan yazarlar görmeye başladım.
ya amk, sevmediğin yazar olur, olmaz demiyorum ama bunu dallandırıp budaklandırmanın ne manası var?

he!.. neden mi acunay değilim artık?
açık açık diyeyim; şahsım her zamanki gibi dinlenmeden yargılandı ve inat edip mahlasımı değiştirdim.

artık altay sözlük benim için sıradan bir sözlük.
ne kurganım olur, ne de otağım.

harmonia🛡️
Tek başıma dâhi kalacak olsam yazmaya devam edeceğim sözlüktür. Her şeyi geçtim, her biriniz çok değil beşer girdi yazsanız, sol kanat renklenir ki bu kadar mı isteksizlik çöktü yavrucuklarım hepinize?

O değil de;

(bkz:kaç para lan bir girdi)

Biraz daha yazamamakta ısrar edilirse çok pis trollerle doldurup üstünüze salacağım. Rica ediyorum yazın arılarım, hadi benim canlarım, ciğerlerim.

kıpçak bey
(bkz:#30269)

ukde olarak kaydedilmiş başlıkları sözlüğümüze kazandıran yazarların ukde sahibinin emeğini göz önünde bulundurarak girdinin baş tarafına "(ukde: mahlas)" ibaresini eklemeleri önemle rica olunur.
harmonia🛡️
Yeni yazarlarımız ve emekleri sayesinde hareket gelen sözlüktür. Eskilerden de bir bakıp çıkmak yerine klavyelerinin üzerindeki tuşlara arada dokunup, az çok yazmalarını rica ediyorum. Emeği geçen, değer veren herkese çok teşekkür ettiğim, canım ve evim sözlüğümdür
selim pusat
yeni sözlük arayışımda keşfettiğim yerdir.

her ne kadar millet beni türkçü sansa da olmadığımdan bir şansımı deneyeyim diye geldim. güzel bir yere benziyor. bakalım neler olacak? umarım güzel ve saygılı tartışma ortamı olur benim için.
mashuab91
Sözlük kültürünü seven birisi olarak kapanmamasını dilediğim sözlüktür. Tasarımı güzel ve ilgi çekicidir. Umarım kalıcı olmayı başarır.
Kutay
Yönetim kadrosunda değişikliğe gidecek sosyal medya ile ilgilenecek bir kadro oluşturulacak sözlük. ilgilileri gelen kutuma bekliyorum.
1
harmonia🛡️
Canımın içi güzel sözlüğümdür. Bir süredir iş hayatı ile ilgili olumsuzluklar, tempo derken çok ihmal ettim ama dinlendim ve geri döndüm. Yarın itibariyle her gün yazmaya, ısrarla kıymetinin bilinmediğini tekrar etmeye devam edeceğim. Yazın, yazdırın efendim.
Acunay
Değerli-ydi.
Hala değerli mi? İşte orası muamma ama muamma olmayan bir şey var ki...

Uzaktan da olsa, bana abilik yapan o kişi!
Sanıyorum ki, bana söylediği şeyleri zamanında pek de iyi algılayamamışım. Geç oldu ama ben o söylenenleri şimdi anlıyorum.
muhalif kimligi
Yollanılan mesajları görüp geri dönüş yapmamak, sözlükle ilişkiyi kesmek, ve onlarca sebep. Bitmiştir. Ölüdür, sadece gömülmedi. Bozulmasın diye buzlukta tutuluyor. Ve bunda yöneticilerin payı yüksek.

Keşke diyorum, yazarları ciddiye alsaydınız.
1
Çalıkuşu ❤
başlık açıp ilk girdiyi yazarken sadece "(bkz:bkz)" vermemeniz önemle rica olunur. bu durum başlıklar arasında kaymaya ve esas başlığın görüntülenememesine sebep olmaktadır.
saidnaci
Açıkçası tüm kesimlerde yaşanan ağır kalitesizlik artık oturup insanlarla konuşmayı tahammül edilemez hale getirdi. Hele ki faşizmin artık iyice avamlaşması, ele ayağa düşmesi şöyle oturup ağız tadıyla faşizm konuşmayı, tezlerini tartışmayı imkansız hale getirdi. Dünya sözlükte böyle oluşum olduğunu gördüm, bakalım belki kafamızı yakacak faşistler bulur, belki birşeyler kaparız diye kaydolduğum sözlüktür.

Hayrola.