açmış olmak için başlık açmak

kendine muhalif
Her sözlükte görüldüğü gibi zaman zaman Altay sözlükte de görülen ve artarak devam etmemesini temenni ettigim durumdur.


Bir sozkukte yaziyorsaniz açılan başlıklar ya bilgi içermeli, ya bir şeye muhefet olmalı ya da en azından herhangi bir şeye dair yorumlarınızı, duygu ve düşüncelerinizi belirten türden şeyler olmalı.

İlerleyen zamanlarda Altay sözlükte de X,y,Z gibi ismini veremedigim alternatif sözlüklerde olduğu gibi sözlük formatının dışına çıkan ( örneğin sözlüğü instagrama çeviren ) başlıklar görmek istemeyiz.


( Burda sözlüğü instagrama çevirmekten kasıt anın fotoğrafı gibi şeyler değil. Bu giri de, bu sözlükte illa böyle bir şey olduğu için değil aksine olmaması istendiği için kaleme alınmıştır. )

aydilge
Fikir/tanım/eleştiri içermesi fark ermeksizin "yazım kurallarına dikkat edildiği sürece" desteklediğim durumdur. Altay sözlük yeni ve gelişmekte olan bir sözlük. Sözlüğün büyümesi için yazmak, daha çok başlık açmak gerekli. Bu nedenle bırakın yazsınlar, bırakın başlık açsınlar.

Hangi başlık ilgi görürse oradan okumaya devam edilir, ilgi görmeyen başlıklar da tarihin karanlık delhizlerinde kaybolup gider. Sözlüğün özdenetimini yazarlar ve okurlar kendileri yapacaktır zaten.

Bugünün en aktif kullanılan sözlüklerden birisinin ilk başlığı "pena"ydı. Bana göre başlık açmak için açılmış bir başlık olmasına rağmen şu an en çok tıklanan youtube kanallarından birisine adını veriyor.

Ezcümle. sözlük çağa ayak uydurmak zorunda, nezaket sınırları içerisinde yazım kurallarına dikkat edilerek her türlü başlık açılabililir.
Seyyah
Hani necip Fazıl diyordu ya; "insan bu, su misali kıvrım kıvrım akar ya..." İşte sözlük bu; su misali kıvrım kıvrım akar. bazen bir dalga olur kayalığa çarpar silkeler seni hakikatle, bazen nazlı nazlı dokunur gönül mahzenindeki kenara kaldırılmışlara, bazen de başına buyruk kesilir ya gemiyi yüzdürür yelkenleri fora olunan ya da kaptanı güldürür sanki omuzda geveze bir papağan... Bakın, öylesine açılmış bir başlıktan bile neler çıktı.