19 mayıs atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı

radikal kemalizm
Başbuğların en büyüğü öncülüğünde şanlı bir maziye sahip şerefli bir milletin tarihindeki en şerefli sayfalardan birisi olan kurtuluş savaşı'nın başlangıcının 100. Yıl dönümüdür. Kurtuluş savaşı asil bir ırkın küllerinden yeniden doğuşu ve şahlanışıdır.

istiklaline düşkünlüğü ile bilinen kahraman Türk ulusu, büyük önderin öncülüğünde emperyalizmi dize getirerek bir kez daha bağımsız olmadan yaşayamayacağını, sömürge olmanın karakterine uymayacağını tüm dünyaya göstermiştir.

Başta türk ulusunun ebedi başbuğu mareşal atatürk olmak üzere bütün gazilerimizi, şehitlerimizi ve kahramanlarımızı saygı, rahmet ve minnetle yad ediyoruz.altaysozluk.com/foto
altaysozluk.com/foto
nene korkut
Mustafa Kemal Atatürk'ün 1919'da Samsun'a çıkması onuruna her yıl kutlanan milli bayramdır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a nasıl çıktığı, neden çıktığı, Sultan 6. Mehmet nam-ı diğer Vahdettin'in bu işe bakışının yaklaşımının ne olduğu yıllar yılı tartışıldı, tartışılacak. Ancak 19 Mayıs'ta Bandırma ile başlayan, Türklerin makus talihlerini alt ettiği şanlı milletin şerefli zafer sürecinin fevkadeliği tartışmadan hayli uzaktır. Bu sebepten dolayı bile 19 Mayıs, diğer milli bayramlardan çok daha farklı bir önemi haizdir.

Tabi bu bayramın önemi, tarihi boyunca Trabzon'un gölgesinde kalmış (gerçi Karadeniz'de Trabzon'un gölgesinde kalmayan neresi var derseniz o da ayrı bir konu olur) Samsun için çok daha başkadır. Hele hele bu yıl 100. yılının kutlandığı, en büyük ilçesi olan İlkadımİyi Parti'nin kazandığı göz önünde bulundurulunca çok daha farklı bir 19 Mayıs yaşanacağını düşünüyorum. Bafra'dan Samsun'a gece yarısı yürümeye başlayanlar, oteller de yer kalmadığı için 100. yıl kutlamalarına gelenlere evlerini açan insanlar... Yarın Kurtuluş Yolu, Çiftlik Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı'nın halini tahayyül edemiyorum bile...

İyi ki 100 yıl önce birileri Sevr'i yırtmaya ahdetmiş iyi ki birileri serden geçerek o ilkadımı atmışlar. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun,vatan için mücadele edenler ecrini misliyle bulsun.
Bu vesileyle Samsun'un bilinen kuvayi milliyecilerinden bir başkası için;
(bkz:Şefik Avni Özüdoğru)
Çalıkuşu ❤
Milletçe kaderimizi mustafa kemal atatürk önderliğinde baştan yazmaya başladığımız kaderin ilk adımının atıldığı gün bugün. Yüz yıl oldu samsun'a ayak basalı paşa. Yüz yıl önce bugün, bir millet bağımsızlığı için eşi benzeri görülmemiş bir biçimde dik durmaya başladı büyük önderin izinde.

Bugün ata'mın doğum günüdür aynı zamanda da. Doğum günü milletimizin kurtuluş için ayaklandığı gündür.

Kutlu olsun.
Kutay
Türkiye Cumhuriyeti'nin dönüm noktası olan 19 mayıs, gençliğe armağan edilmiş olan kut'lu bir gündür.

"Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir." Diyen ulu önder, yurdumuzu kurtaracak olanın gençler olduğunu ifade etmiş ve bu günleri ümidimiz olan yegane servetimize yani türk gençliğine emanet etmiştir.

Birinci dünya savaşı'nın yaralarını yavaş yavaş sarmaya çalışan fakat durumları daha da kötüye giden türk milleti'nin kurtuluşu için, samsun'a, sarı saçlı, mavi gözlü bir dev tarafından adım atıldı ve türk milleti bu melun durumdan kurtarıldı.

"Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum."
Atatürk'ün gençlikten kastı şudur; fikirlerin gençliği.
Fikirlerimizde yenilikçi ve daimi üretken olduğumuz sürece atatürk'ü anlayabilir ve onu yaşatabiliriz.
Onu yaşatmak; genç nesli atatürk zihniyeti ile yetiştirmek ve fikirlerin de genç kalmasını sağlamaktır. Bu ancak ve ancak damarlarımızda akan asil kanın önemini anladığımız gün gerçekleşecektir.

Bölünmez bütünlüğümüzün sahibi olan yüce komutan, rahat uyu. Muhtaç olduğumuz gücü damarlarımızda akan asil kanda bulduk ve bulmaya da devam edeceğiz.

Son komutan, ulu önder mustafa kemal atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyor, gençliğimizin bayramını özde duygularım ile kutluyorum.

Ne mutlu, türk'üm diyene!..
queen♛
Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk'ün Samsun'a ayak basışıdır. Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider mustafa Kemal ATATÜRK ortaya çıktı ve Samsun'a ayak basarak kurtuluş yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk'ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul'dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler.


19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda gençlik ve spor bayramı olarak kutlanmaktadır. Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir.

“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”
Mustafa Kemal ATATÜRK

19 mayıs atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramımız kutlu olsun!..


Aygız ayzit
Samsun, stratejik açıdan önemli, Karadeniz'den anadolu'nun ortasına açılan bir yerdi.
Samsun işgal edilmiş olsaydı, düşmana, Türkiye'nin işgalinde kolaylık sağlayacaktı ama... unuttukları bir şey vardı. Mustafa kemal atatürk!

kut'lu bir dev!
Onu unutmak kimin haddine ki.

9 mart günü, ingiliz kuvvetlerinin, samsun'a askeri bir birlik çıkartmış olması ve teğmen hamdi'nin askerlerini alarak dağa çıkması atatürk'ün anadolu'ya geçmesi için çok büyük bir fırsattı.
Samsun'dan gelen bu haberler ile bölgeye bir kumandan gönderilme kararı alındı, hem de olağanüstü yetkiler ile. Bu kumandan ise, son başbuğumuz ulu önder mustafa kemal atatürk.

Padişah Vahdettin, atatürk ile konuştu ve ona " Tarihe bir avuç türk'ün tarih yazdığını altın harfler ile yaz" dedi, öyle de oldu. Şanlı türk, şanlı silah arkadaşları ile tarihe adlarını altın harfler ile yazdılar ve bu günü gençliğe emanet ettiler.

"Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz."

Bizlerden genç ve dinamik fikirler üretmemizi isteyen kut'lu atamız'ı damarlarımızda akan asil kanın son damlası akana kadar saygı ve minnet ile anacağım.

Ey türk gençliği!
Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmek bizlerin birinci vazifesidir.

19 mayıs atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı'mız kut bula.
-->