15 mayıs 2019 döviz alım vergisi

nene korkut
14/5/2019 Tarihli 1103 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla "yeniden getirilmiş" düzenlemedir.
Evet, yeniden getirilmiştir zira 1998 ile 2008 yılları arasında da kambiyo vergisi adıyla tahakkuk ettirilmekteydi.

İlgili düzenlemeye göre kanunla belirlenen tahdidi olarak saylmış istisna haller dışında döviz satışlarından satış tutarının binde biri oranında vergi alınacaktır.
harmonia🛡️
Türkiye' nin yepyeni aydınlık günlerini tahmin etmek açısından çok önemli bir adımdır. Ülkemiz hakkında sürekli olarak ekonomisi kötü diyenlere adeta tokat niteliğinde bir cevap olmuştur. Yalnız büyük ihtimalle kazığı pardon tokadı birden atmamak için miktar görece olarak gözlere küçük gelecek şekilde düzenlenmiş. Büyük ihtimalle ötv gibi sittin sene bitmeyecek bir yük olarak sırtımıza yük etmeden önce oranı iyice yükseltmek gibi minik sürprizlere hazır olmalıyız.

Sayelerinde yatırımcı korkarken artık iyice el ayak çekecek ki doların uçuşa geçmesi açısından oldukça güzel bir gelişme olmuştur. Döviz yatırımcısı için de gömü sezonu açılmış bulunuyor. Diğer sektörler ve borç yüküne girmek dahi istemiyorum. Gerçi bizim dövizimiz yok ki yeter ki reis vatanı kurtarsın diyen zihinler bunu da büyük ihtimalle dış mihraklara karşı bir direnç olarak algılamaya devam edecekler.

https://www.bloomberght.com/kambiyo-muamelelerinde-satis-tutari-uzerinde-binde-1-vergi-alinacak-2219179